www.anosmi.com

asumer

Founder Administrator
Yönetici
son dönemde hızla sayısı artmaya başlayan parfüm bloglarından biri anosmi.com......ancak diğer bloglardan sıyrılan son derece özgün ve nitelikli bir blog olduğunu belirtmemde fayda var...kurucusu can bey de sitemiz üyelerinden mutlaka takip edin arkadaşlar

ark

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Kokuları koklamaktan çok kokular ve kokularla ilintili muhabbetleri seviyorum.Çok güzel yorumlar yapan arkadaşlarımız ve blogları var. Birçoğunu takip ediyorum,hayret ben neden daha önce görmemişim bu siteyi ? İncelemeye alınmıştır, teşekkürler ...

anosmi

Eau de Cologne
Teşekkür ederim.
Benim için açılan bu güzel başlığa bu kadar geç yanıt yazdığım için de özür dilerim.

Blogu özetlemek gerekirse:
"Herkesin her an yaptığını yaparsanız, sizin de onlardan bir farkınız kalmaz. Farklı olmak için sıradışı şeyler yapmıyorum, sıradışı şeyler yaptığım için farklıyım." -ck-

asumer

Founder Administrator
Yönetici
Güzel tespit can bey özellikle sel de vetiver yorumunda bahsettiğiniz parfüm kullanım mevsimi yorumunuza da sonuna kadar katiliyorum

Son düzenleme:

anosmi

Eau de Cologne
Teşekkürler. Bu kadar sıkı takip edildiğimi bilmiyordum. :)

Ağır kokular kışın, hafif kokular yazın kullanılır diye bir yanlış inanış var. Katılmıyorum:
Yazın sıcakta hızlı buharlaşmadan dolayı hafif parfümler teninizden uçup gidecektir. Kışın kalın giysiler arasında, soğukta, hiç terlemeyeceğinizden ağır parfümler sizi tüm gün rahatsız edecektir. Bu yüzden:
Ağır parfümler yazın, hafif parfümler de kışın kullanılır. Sel de Vetiver'de hafif kokudur. Ve bir kış kokusudur...

Anofta

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Yaratıcılık tavan yapmış... :)

Sitedeki bir şaheser parfüm yorumundan:

" Ekmek tatlısının son lokması yendikten sonra yıkanmak üzere kaldırılan ve içi hala şurup dolu krom tatlı tepsisinin yapaylığını andırıyor kokusu; tam 2. saatte.
......
Tatlılığı zaman zaman tarçın kokan ........ sıvısını andırıyor. "

anosmi

Eau de Cologne
http://www.anosmi.com/2015/01/tom-ford-black-orchid-2006.html
Pozitif:

1) Kaliteli, bir an bile yapaylık hissedilmeyen havası.
2) Kokunun yaratılma aşamasında Ford'un,doğal element ararkenki azmine hayranım.
3) Kalıcılık çok iyi ama fark edilme inanılmaz!
5.png

Negatif:
1) Parfüm sizi koklamak istemeyenlere bile saldırıyor.
2) Midye yerken tezgahta sizinle beraber yiyen tanımadığınız bir erkekten bile bu kokuyu almanız mümkün.
3) Kadınlardan çok erkeklerde bu parfüme rastlayabilirsiniz.

Midyeci... :D

YILKANT

Pure Parfum
Satış Onaylı
Teşekkürler. Bu kadar sıkı takip edildiğimi bilmiyordum. :)

Ağır kokular kışın, hafif kokular yazın kullanılır diye bir yanlış inanış var. Katılmıyorum:
Yazın sıcakta hızlı buharlaşmadan dolayı hafif parfümler teninizden uçup gidecektir. Kışın kalın giysiler arasında, soğukta, hiç terlemeyeceğinizden ağır parfümler sizi tüm gün rahatsız edecektir. Bu yüzden:
Ağır parfümler yazın, hafif parfümler de kışın kullanılır. Sel de Vetiver'de hafif kokudur. Ve bir kış kokusudur...
Kesinlikle parfüm mevsim bağlantısını sallamıyorum. Ancak genelleme yapılıp kategorize etmeye de katılmıyorum. Sizin dediğinizi genele vurursak yazın 1740 ve tv tl gibi hatta dhi gibi kokuların eşimin kullandığı addict in ve ny amberin yazın kullanıldığı bir dünyaya ben hazır değilim şahsen :) kullanım dönemi gayet göreli tabi ama bahsettiğiniz şekilde kullanımına kesinlikle katılmam. Yine de bu durumu haklı çıkartan tespitlerim creed mi ve smw ile aventusun kışın daha güzel koktuğu yönündedir. Sdv müsadenizle ben yazın meltemle kullanmanın keyfini kışın bulabileceğimi sanmıyorum. :) Bloğunuz için tebrikler edebi anlamda da gayet kaliteli yazılarınızı okurken keyif aldığımı belirtmeliyim.

Son düzenleme:

Kukla

Pure Parfum
Satış Onaylı
İlgiyle takip ediyorum.

En sevdiğim betimlemelerden bir kaç örnek de ben vereyim.

Caron - Le 3e Homme (Third Man) (Vintage)
Dörtnala koşan yorgun atın sırtındayken terli yelelerini kavrayarak üstüne abandığınızda burnunuza vuran yapışkan ıslaklık...

Serge Lutens - Ambre Sultan
Açılışta küçükken mahallemize eski arabasıyla yağ satmaya gelen satıcıların, sütçülerinkine benzeyen ince bakır, kendinden ölçülü kaplarından annelerimizin uzattığı tencerelere metal huniyle boşalttığı, ağdalılığı bir bala yakın olduğundan hava kabarcığının üste çıkarken dans ederek salındığı koyu renkli "açık" yağı andırıyor kokusu.

Clinique - Aromatics Elixir
Eski, küf kokan bir açılış. Dedenizin namaz kılarken önünden geçtiğinizde namazı bozulmasın diye sizi tanımazlıktan geldiği, adeta bakar-kör olduğu o yorgun eski kokan odaları andırıyor. Yüklükten bir döşek çıkarırken havaya salınan kokular. Dede misi kokulu seccade ve tesbih...

Comme des Garçons - Original
Hayvanlar gibi salçalı biber bu. Kokusu ancak bu kadar net verilebilir. Biraz bergamot kolonyasının içine atılmış, alkolden iyice erimiş vıcık vıcık olmuş biber salçası bu. Karabiberli, fazlasıyla karabiberli bir salça... Ekmeksiz yendiğinde dili uyuşturur, g*tü tutuşturur. Çıkışları yakabilir. Motoru bozdurup susturucuyu devre dışı bile bırakabilir. Okadar güzel, o kadar gerçekçi ki gördüğünüz gibi kelimeler kifayetsiz kalıyor.

Serge Lutens - Jeux de Peau
Buzdolabından yeni çıkmış, donmuş soğuk tereyağını minik meyve bıçağını yamulta yamulta taze sıcak ekmeğe sürme çabası. Acı kayısı çekirdeği. Kayısı kıvamındaki yumurtanın sarısının yağlı kokusu. Henüz az giyilmiş, ayak terini hafif emmiş, ekşi değil de hafif mısırımsı kokan merserize çorabı soba tellerine asarak kuruttuğunuzda o sertleşmiş burun ve taban kısmından yayılan çıtır koku.

Imaginary Authors - Memoirs of a Trespasser
Bodrumun en dip köşesinde bulduğunuz rutubet yemiş kibrit kutusunu açtığınızda içindeki kibrit çöplerinin ıslak kokusu.

Bir de tüm bunları parfüm notalarına bakmadan yazıyor.

anosmi

Eau de Cologne
Kukla bu güzel yorumlar ve ayrıntılı incelemen için teşekkür ederim.

İki yıl önce parfüme ilgi duymaya başlarken tüm kokucuk'ları satın aldım. Onları günlerce koklayarak kokuları tanımaya çalıştım. Ardından onlarca dekant satın aldım ve incelemeye başladım.

Başlangıçta incelemeleri yazmamın tek amacı, sevdiğim kokuları ayırarak izin günlerimde, dışarda giyinmek içindi. Aynı zamanda kitap özetleri ve hikayelerimi de yazıyordum (Evernote), ancak asla bunları kimseyle paylaşmadım. Sosyal medya hesaplarım, bir fotoğrafım dahi yoktur. (Avatardaki benim küçüklüğüm) Sonra dedim ki; 'Neden bunu insanlarla paylaşmıyorum?' Ve anosmi'yi açmaya karar verdim. Alerjik rahatsızlığımdan dolayı burnum çoğu zaman iyi koku alamıyor. Genelde burun deliklerimden birisi tıkalı geziyorum. İki delik açık olmadığı anlarda incelememi erteliyorum. Ancak bunlar engel olmamalıydı. Özel bir logo tasarlattım, ardından isim ve logoyu patent altına aldım. Hiç reklam yapmadım, okuyucum olsun diye kimseye ücretsiz ürün dağıtmadım. Böylece sahte okurlardansa yavaş yavaş organik bir kitle doğmaya başladı. Beni 1 kişi dahi okumasa ben yine bunları yazacaktım. Fakat belki bu kadar şevkle ilerleme kaydedemeyecektim. Ancak şimdi oldukça fazla bir okuyucu kitlem oldu.

Beni ilk keşfeden değerli üstat Abdullah Sumer'dir. (Bizim köye geldi, sağolsun elimden tuttu, beni Fıransalara okullara, kurslara, halk eyitim enstitülerine gönderdi... ^^)Ona çok teşekkür ederim. Beni foruma davet etti ve sitenizde bir yer verdi. Sonra siz samimi arkadaşlarla buradan yazıştık. Herkese teşekkür ederim.

Seri hikayeler, kitap özetleri, eylenceli şiyirlerle bizi izlemeye devam edin efendim... ^^

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Kendine has tarzı vardı, okuyordum zaman zaman, kapatması daha doğrusu tüm yazılarını silmesi kötü olmuş ama kendi fikridir saygı duyarım. En azından bu forumda falan incelemelerine devam eder umarım. Son zamanlarda da eskisi gibi detaylı yazmıyordu.

Erkan Ağa

Founder Member
Satış Onaylı
Can bey' in ya takipcilerinden, hayranlarindan haberi yok ya da intihara suruklenme esiginde. Baska bir aciklamasi olamaz cunku blogunu kapatmasinin. Severek ve ilgiyle takip ediyorum dilerim devami gelir. Boylesine degerli burunlarin, ozgun kalemlerin her daim aramizda olmasi gerekir.