Son kullanma tarihi

hkd

Eau de Cologne
Merhabalar, izninizle size bir konuda danışmak istiyorum.
Bir online alışveriş sitesinden aldığım parfüm az önce geldi. Ürün kodunu Checkcosmetics ve checkfresh sitelerinden kontrol ettiğimde Haziran 2016 da üretildiğini gördüm.
Ambalajın altında ise 24M ifadesi var. 24 aylık sürenin parfüm açıldıktan sonra başladığını sanıyorum. Ancak yine de teyit etmek istedim.
Sizce kullanmalı mıyım, yoksa iade mi etmeliyim.
Değerli görüşünüz için teşekkürler...

Ntmm22

Pure Parfum
Hocam doğru koşullar altında saklandığından eminseniz çok rahatlıkla kullanmalısınız, yani çok fazla ısıya maruz kalıp bozulmadıysa parfüm içeriği kullanılabilir, forumu biraz incelediğinizde 40 50 yıllık parfümleri kullanan biriktiren koleksiyon yapan arkadaşlarımızı göreceksiniz, hemen hemen herkesin 5 10 yıllık birer ikişer parfümü vardır. İyi günler diliyorum

Benan

Perfume Lover
Satış Onaylı
Merhaba :) Genellikle tüm parfümlerde kullanım ömrü 24 ay olarak ibare vardır. Alışveriş yaptığınız site güvenilir ise, içiniz rahat olsun, kullanabilirsiniz. Parfümler, uygun koşullarda saklandığı sürece son kullanma tarihinin bir önemi yoktur. Değil 2 yıl, 60 yıl bile bozulmadan günümüze gelen parfümler var. Yeter ki, ısıya, ışığa maruz kalmasın.
Mesela, mikrodalga fırınlarda kedinizi fırında kurutmayın diye bir ibare var, çok şaşırmıştım bunu okuduğumda, kedinin fırında kurutulmayacağını herkes bilir herhalde :p Bir kişi yıkadığı kedisini mikrodalga fırında kurutmak istemiş, kedisi ölünce de firmaya dava açmış ve yüklü bir tazminat kazanmış. Bundan sonra böyle bir uyarıya gerek görüldüğünü okumuştum. Bunun gibi, 24 ay ibaresi de her türlü şikayete tedbir amacıyla eklenmiş olabilir zannımca :) Parfümü de çok sıcak yada çok güneşli bir ortamda saklarsanız, 2 yıl bile dolmadan kolaylıkla bozulabilir. Saklama koşullarına dikkat ederseniz, ne zaman açılmış olursa olsun yıllarca kullanabilirsiniz parfümünüzü ;)

hkd

Eau de Cologne
Kıymetli yanıtlarınız için teşekkür ederim. Parfümü yukko.com'dan aldım. Hangi koşullarda saklandığına dair fikrim yok açıkçası :)

Benan

Perfume Lover
Satış Onaylı
Kıymetli yanıtlarınız için teşekkür ederim. Parfümü yukko.com'dan aldım. Hangi koşullarda saklandığına dair fikrim yok açıkçası :)

Yukko'dan iki kez alışveriş yaptım, sorun yaşamadım ben.

• Beğen
Tepkiler: hkd

yanqoue

Pure Parfum
Satış Onaylı
Başıma geldi ve parfümde herhangi bir farklılık yoktu.

• Beğen

Starboy

Perfume Lover
Satış Onaylı
hocam arkadaşlar zaten gerekli cevapları yazmışlar. aldığınız parfümler uygun saklanma koşullarında muhafaza edilmiş ise uzun yıllar bozulmadan kullanılabilir. hatta vintage parfüm tabiri bile var duymuşsunuzdur. bende şişeli olarak 2014 bdc edt var ve ilk günkü gibi kokusu ve performansı. şişenin altında yazan tarihi baz alsaydım elimdeki parfümlerin çoğunun bozulmuş olması gerekirdi. parfüme zarar veren unsurları sıralamak gerekirse en çok zarar veren faktörler,

1- Isı
2- Işık
3-Hava

Size ayrıca tavsiyem aldığınız parfümleri kapalı serin ve ışıksız ortamlarda muhafaza ediniz.

• Beğen

Guns

Pure Parfum
Satış Onaylı
Bir sorunu yoktur. Firmaların kendini garanti altına almak için koyduğu ibareler.

• Beğen

hkd

Eau de Cologne
Aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkürler Parfümü açıp denedim. Bir sorun yok :)

ERGUN

Administrator
Yönetici
çabuk tüketin ve yenisini alın diye yazmak ayıp olacağından SKT yazılıyor :) kapitalizmde uzun kullanılabilen ve dayanıklı mala tahammül yoktur.

Vintage

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
parfümün markasına göre 2019 üretiminden daha iyi bir ürün almış olabilirsiniz :)

Umut Aras

Perfume Lover
Satış Onaylı
Hocam parfümü iyi koşullarda sakladığınız sürece hiçbirşey olmaz hatta çoğu parfümün ilk üretildiği şişeleri daha iyi oluyor çünkü son yıllarda markalar kâr marjını yükseltmek adına formülasyonu değiştirip parfümü zayıflaştırıp piyasaya sürüyor maalesef bende 99 şişe Kenzo Pour Homme var yenisinden çok daha iyi velhasıl skt demek bi an önce kullan bitir gel tekrar sana satalım muhabbeti