Sağlık Sektöründe ve diğer sektörlerde Olumsuzluklar ve Olumluluklar özellikle Özel'de

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
Evet çok iyi doktorlar var emekleri için teşekkürler. İnşallah sağlıklı oluruz ve muhtaç olmayız ama devlet onlara iş düşmese bile her okul bitiren ve bitirmeyene de hakkını parasını vermeli. Burada sağlık sektörü ile ilgili olumsuzluklara değineceğiz ki bu çok önemli. Belki yetkililer duyar ve siz bilinçlenirsiniz. bilinçlenince bu olaylar azalabilir. Sağlık sektörü tedavi almak bir haktır ve para alınmamalıdır. Bu yazı amacım budur özellikle..

Kimi doktorlar herşeyi bildiklerini sanıyorlar. Mesela hasta olmayan kişiler önce tedavi olmuş ve ruh hastası olmadığı denmiş ve ruh sağlığı hastanelerine gitmişler ve ruh hastası teşhisleri konmuş. Bu çok önemli bir deneyin sonucudur ve yurtdışında yapılmıştır. Bu konuyu açmayayım bukadarla değineyim şu an..

Mesela, ayağınızın derisi kalktı diyelim, bir kaza geçirdiniz. Özele gidiyorsunuz ki evinize yakın bir hastane. Acilden giriyorsunuz ki para ödemeyeceğinizi sanıyorsunuz rahatsınız. Belki uzun süredir evdekiler de işsiz, para az ve zor geçiniyorsunuz zaten mesela.. Dikişlik olmadığı deri kalkması olduğu söyleniyor ve pansuman yap deniyor hemşireye. İşte olay burda başlıyor. Ticarethanelerde bir iş yapılacaksa fiyat söylenir ki zaten özel hastaneler ticarethane bence ki bu çok kazanç güdülürse olumsuz anlamda olur.

125 tl'ye kadar masraf çıkabiliyor ama güvenceniz varsa 10 tl pansuman. Başka işlerde olursa fiyat artabiliyor. Bence önceden söylenmeli idi para alınacaksa ha 10 tl önemli değil diyorrlarsa o zaman almasınlar.

Mesele 10 tl olayından daha büyük bence. Bir tıp profösörü öğrencilerine yazlık ev parasını çıkartmak için doktorların gereksiz apandist ameliyatı gibi ameliyatları yaptığını söylüyor derste. Bakın bir üniversite bitti diye adam olunacak diye bir kural yok. Hakim dahil her sektörün müfettişi olmalıdır.

Ha elbette çok yararlı doktorlar var. Bunların isimini yazacağım inşallah. Eğer kendilerini ilaç sermaye kapitaline falan kaptırsa çok para kazanacakken hayatını bunlara karşı uyarı ile geçiren kişiler var.

Mesela ilaç sektöründen para alıp o reçeteyi yazan ama para kesilince veya başka ilaç markası ile anlaşınca hastalarını tek tek arayıp belki daha kötü olduğu halde başka ilaç daha iyi gelir şu an diyen doktorda varmış.

Mesela kalbe anjiyo falan serbest olunca devlet ödemesi arttığı iddiaları var ama bunu tam araştırmadım.

Mesela mayonezi çok yerseniz vücutta zarar olabiliyor. Çıban çıkabiliyor. Kardeşimde ve bende oldu daha gençken. Kardeşimin ve benim aynı yerde kıçda pöçük civarında oldu ve kıldönmesi dendi. Kardeşimi oydular o bölgeyi ve çok acıdı ileriki zamanlarda. Bende de oldu ve gene aynı özel hastaneye gittik. Tabi çıban dese ameliyat yapmayacak ve para az kazanacak kendine göre aklıyla. Beni de röntgen falann yok baktı ve kıldönmesi dedi gene. Ben bu olayları bildiğimden ameliyat olmadım peki ne oldu :).. Çıban patladı ve pis irin falan aktı sonra kıl falan çıkmadı. Mayonez kullanımını bitirdik veya aza indirdik ve o gibi kötü olaylar bitti..

Dönersermaye bence ayrı bir çıban devlet sektörlerinde. Bu amaçla sağılıyor vatandaş. Diyebilirmi ki bir doktor ben bedeva bakacağım. Diğerleri karşı çıkar çünkü para geliyor.

Bu arada herhangi bir siyasi akımı eleştirmiyorum sadece sektörü ki son siyasi yönetimin daha iyi olduğu söyleniyor. İnşallah iyice hallolur pürüzler çünkü bence yapılacak işler var.

Bakın bu olaya değinmem sağlık sektörünün bir ülke vatandaşı için gerekli bir sosyal hak olduğu ve öenmli olduğu için değiniyorum. Doktorlar az para alsın demiyorum illa ama önce halkın sağlığı. Eğer para varsa devlette maaşı yüksek olsun ona bir şey demiyorum şu an ama özel sektör de belli bir pay olsun. Sağlık sektörü çok para kazanılan bir sektör olmasın..

Ateist bir hastane sahibi tanıyorum ve kendine verilen bilgisayarları kabul etmiyor ilaç firmalarınca verilen. Önce ahlak..

Devlet dişcileri de işlem yapacağı işi önceden söylemeli hastasına ve kabul etmiyorsa yapmamalı. bir tanıdık var diye gittim ve dedimki kendisine bak ön dişimin ucuna ek yapma düşüyor derken lafı ağzıma tıkadı ve ben yapacağımı biliirim dedi maalesef. Ek yaptı diş ucu eksildi ve koptu gene parça kopardı gene eksildi. Şimdi ne diyeyim?..

Bir de arkada dolgu düşmüştü amalgam yapacağını tesadüfen istediğinde duydum ordaki elemandan. Amalgam kesin istemiyorum dedi. Konu uzadı yaptırmıyorum deyip kalkmadım keşke kalksaydım. Amalgam yaptı ağzıma bir sürü metal doldu tükürdüm. Sonra dişimi patlattı amalgam. Yani bir bildiğimiz varmış. Hem zehirlenme iddiaları var ama herkes katılmıyor ve oran önemli deniyor civalı amalgam dolgu için ama çok ciddi iddialar var araştırma sonucu..

Son düzenleme:

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
Bu konu ile ilgili başka konu açtım mı hatırlamıyorum. Adminler beni bilgilendirirse sevinirim :)..

Bu arada bademcik ameliyatlarının da kimi gereksizmiş. Bunu o tıp profösörü hocamız söylemişti. Ben tıp fakültesi bitirmedim bu arada :).. Bitki tıppı bitirdim başka bir tanımla :)..

Bir de tepki alacağım ama bayanların çok özel yerlerinin doktorlarının bayan olmasını istiyorum. Yani tamam tedavidir gider ama yani bayan olması benim için daha güzel olur, bu benim görüşüm.

Bir de estetik bilimi falan çok büyük felaketlere yol açabiliyor. Gençlerin bilinçlendirilmesi çok önemli. Gençlerin aklı bir karış havada olabiliyor ve bir ünlüye benzemek uğruna kendi yüzünü heba edebiliyorlar. Halbuki gençlik bu, bekle büyüyeceksin ve tırtılın kelebek olması gibi değişim göstereceksin ve her dönemin de kendi ayrı güzelliği var. Estetik bölümünün paralı olması bu gereksiz ameliyatları arttırıyor bence. Dediğim gibi özellikle sağlık sektöründe belli kazançlar olmalı. Eğer doktor fazla ameliyat yapacaksa bundan para kazanmamalı.

Çocuğunuz, aileniz, anneniz, babanız, kardeşiniz, düşünün, gereksiz yere ameliyat olacak eğer sistem kötü olursa..

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
Polislerimizi seviyoruz, zor şartlarda çalışıyorlar ve canları ortada görev yapıyorlar. Dışarda soğukta, yaz kış dışardalar. Kötülerle muhattap oluyorlar ve bu kötü bir ruh hali yaratır, sabır gerektirir. Bu zor şartlarda bir de güleryüzlülüklerini korumaya çalışıyorlar. Taam onlarında kötü yanlarını söyleyelim ama şunu unutmayalım polis kuvvetleri olmalı ve adaletle davranmalı. Onlar olmasa evlerimizde rahat oturamayız, dışarda güvenli olmaz, kaos olur. İyi ki varlar.

Adana'da maalesef her yere apartman verilmiş ve park yeri az. Yol kenarları araba doluyor. Kaldırımlara park etmek zorunda kalınıyor. Bir gün bir ara sokağa tüm 13 arabaya ceza yazıyor Trafik polisleri. Aslında bu kuralların da bir suçu çünkü maalesef şu kotan var diyor devlet ama şu an öyle mi bilmiyorum. Umarım değişmiştir.

Bu arada otobanlarda hız tespiti noktaları tespiti sistemi çok güzel olmuş. Arabanızla normal hızda gidiyorsunuz ve arkanızdan selektör yapan ve arabayı durdurup yahu ne yapıyorsun uçak mısın diyeceğin kişiler var. He uçağım derse, o zaman uç da sollamak için selektör yapma diyecen :D..

Bu olay bana şu olayı düşündürdü. acaba kimi devlet görevlileri trafik cezalarından muaff mı? Çünkü şehir ortasında bile arkandan yüksek hızda gelen kişiler var. Fakat radardan kaçıyordu o kişiler diyelim ama şimdi bakalım bu sistem de ne olacak. Bir kişinin hastası da olsa bence otobanda belli hızında gitmeli..

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
İstanbul Trafiği için ne yapmalı. Bence acilen üst katlı yollar yapılmalı. Ambulans falan için de çok kötü trafik. 112 'de çalışan arkadaşım vardı ve polis çağırıyoruz genelde 1 saat veya sonra geliyordu diyor. Tabi trafikten ve çok büyük bir şehir..

Mustafa Sarıgül'de bu konuya değinmişti, projesi vardı. Sonuçta hizmet olayı ve partisi olmaz. İstanbul güzel bir şehir maşallah ve inşallah trafiği de düzelir..

Müslüman için de mesela Hristiyan için de çok güzel ibadet yerleri var hem de tarihi de. Buraya gelen yabancı futbolcuların neden gitmek istemediğini sanıyorsunuz çünkü güzel bir şehir. Tarih kokuyor, mistik, gizemli.. Kuran'da geçen irem şehrinin istanbul olduğunu iddia eden de vardı, tam araştırmadım..

Bu arada Hatay'da önemli bir yer Hristiyanlık için.

Bu mesaj hangi sektörü eleştriyor, her zaman da eleştirmeyelim canım :D.. Bir istek mesajı olsun bu da :)..