Mustafa Kemal ATATÜRK'ün Parfümü

Rosa Del Rey

Eau de Parfum
Uykusuz geçen bir gecemde aklıma takılan sorulardan biri oldu ve araştırmaya koyuldum :)

Bana göre gelmiş geçmiş en karizmatik liderden biri Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. Giyim zevki, tarzı, duruşu çok etkileyicidir. Böyle zevkli bir liderin kullandığı koku ne olabilir diye merak ettim ve ilginç şeylerle karşılaştım.

Öncelikle, maalesef bu konuyla ilgili kesin bir bilgi bulamadım. Bazı kaynaklarda Atatürk'ün genellikle ıhlamur, yasemin ve lavanta kolonyaları kullandığı yazıyor. Bunun haricinde ilginç bir bilgiye rastladım. Bir gazete haberinde Atatürk hayata gözlerini yumduğu sırada baş ucunda '' Bourjois - Soir De Paris ( Paris'te Akşam)'' adlı parfümün şişesinin bulunuyor. Parfümü araştırdım, evet fotoğrafta görülen şişe bu parfüme ait fakat ilginç olan parfümün erkek ya da uniseks değil kadın parfümü olarak üretilmiş olması. Parfüm ilk olarak 1928 yılında Fransa'da üretilmiş ve Bourjois markasının en bilinen kokularından. Üst notalarında: Taze meyveler, bergamot,kayısı,şeftali ve menekşe; Orta notalarında: Isparta Gülü, heliotrop, yasemin, yalng-ylang, müge çiçeği ve iris, Alt notalarında ise: Amber, misk, sandal ağacı ve vanilya bulunuyor. Fragrantica'da puanı 4.23 olarak görünen kadınlar arasında adeta efsane bir parfüm. Fotoları ekliyorum.
atatürk ün sevdiği mor şişeli soir de paris parfümü.JPG
375x500.3604.jpg

Açıkçası bu sonuç beni şaşırttı. Parfüm üretim yılı olarak Atatürk'ün yaşadığı yıllarla uyumlu ve fotoğrafın da gerçek olma ihtimali çok yüksek. Bu yaz yurtdışında Bourjois markasının 1920lerde üretilmiş kadın parfümlerini deneme fırsatı bulmuştum, kadından ziyade uniseks ve asalet kokan parfümlerdi. Zevkler ve renkler tartışılmaz diyelim. Bu parfümü denemeyi gerçekten çok isterdim.

Sizlerin Atatürk'ün hangi parfümü kullandığı ile ilgili bir bilgisi var mı acaba? Ya da hangi parfümü Atamıza yakıştırırdınız? Ayrıca bu parfümü denemiş ya da hakkında bilgi sahibi olan varsa, merakla dinlemek isterim :)

~Nurlar içinde uyusun...

Kaynaklar:
1. http://www.oguztopoglu.com/2012/04/dolmabahce-saray-71-numaral-oda.html
2.https://www.fragrantica.com/perfume/Bourjois/Soir-de-Paris-Evening-in-Paris--3604.html

Son düzenleme:

cakcetin

Perfume Lover
Satış Onaylı
Merhaba Ülkemizin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün seçimi konusunda çok doğru yaptığı bu parfümün yer aldığı yıllarda yarattığı etkiden anlaşılıyor.
Ayrıca okuduğum kadarıyla yazınızdan Kadın parfümü olmasına şaşırdığınız anlamını çıkarıyorum.
Bence hiç şaşırmayın çünkü eski kadın parfümlerinin günümüz kadın parfümleriyle hiç alakası yok. İçerdikleri meşe yosunu ve extrait yoğunluk sebebiyle o dönemki kokular daha sert olduğu için erkek kullanımına çok uymaktaydı. guerlain shalimar extrait, gucci no3 gibi eski kadın kokukarını incelediğimizde hep erkek kokularına benzetildiğini görebilirsiniz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Rosa Del Rey

Eau de Parfum
Merhaba Ülkemizin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ün seçimi konusunda çok doğru yaptığı bu parfümün yer aldığı yıllarda yarattığı etkiden anlaşılıyor.
Ayrıca okuduğum kadarıyla yazınızdan Kadın parfümü olmasına şaşırdığınız anlamını çıkarıyorum.
Bence hiç şaşırmayın çünkü eski kadın parfümlerinin günümüz kadın parfümleriyle hiç alakası yok. İçerdikleri meşe yosunu ve extrait yoğunluk sebebiyle o dönemki kokular daha sert olduğu için erkek kullanımına çok uymaktaydı. guerlain shalimar extrait, gucci no3 gibi eski kadın kokukarını incelediğimizde hep erkek kokularına benzetildiğini görebilirsiniz.

Aynen katılıyorum hocam, şaşırmamın sebebi oydu evet ama sizin dediginiz gibi bir sonuca vardım bende. Yurtdışında Bourjois markasının 1920lerde üretilmiş bircok kadın parfümünü deneme fırsatı bulmuştum, gercekten uniseks duran kaliteli kokular. Burdan da oyle bir sonuç çıkıyor.

cakcetin

Perfume Lover
Satış Onaylı
Aynen katılıyorum hocam, şaşırmamın sebebi oydu evet ama sizin dediginiz gibi bir sonuca vardım bende. Yurtdışında Bourjois markasının 1920lerde üretilmiş bircok kadın parfümünü deneme fırsatı bulmuştum, gercekten uniseks duran kaliteli kokular. Burdan da oyle bir sonuç çıkıyor.
Dediğiniz gibi Bourjois markası çok başarılı bir marka.
Bende bu yüzden parfüm Vintage ise kadın kokusu dahi olsa tercih ediyorum.
Mesela geçenlerde Gucci no3 91 üretim elime geçti. Sıktığımda şaşkına döndüm çünkü yine üretimi duran ve çok sevdiğim gucci nin erkek kokusu nobile e çok benziyordu.

MD

Founder Administrator
Yönetici
Bu parfümü bulabilseydik keşke şu anda

MeaCulpa

Pure Parfum
Satış Onaylı
Ileri görüşlü ve modern bir güzel insanın direk bayan parfümü kullanması yanlış değil yeri geliyor sensual orchid yeri geliyor hypnotic poison kullaniyorum ki hayvansal ve oud içerikli koku severim. Ben atama Guerlain Derby yakistirirdim

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Kadın parfümü algısı şaşırtmamalı kimseyi, çünkü bilhassa birinci dünya savaşı sonrası çıkan kadın parfümleri günümüzün erkek parfümlerinden daha sert. Bu parfümlerin güncel hallerini değil eski hallerini deneyince anlaşılıyor, örneğin Guerlain Mitsouko'nun güncel hali feminen duruyor ama 1950'lerdeki extrait şişeden denendiğinde kullanılan meşe yosunu çok karanlık ve sert olduğu görülüyor, hatta şöyle söyleyim Guerlain Derby gibi günümüzde maskülen şeklinde anılan parfümlerden daha karanlık, yoğun ve sert.

Yine örneğin Revlon İntimate vintage var elimde, 1950'lerde çıkmış bir kadın kokusu. Anımsattığı parfüm ise Kouros vintage :). Onlarca benzer örnek sunabilirim. Hayvansal kullanımı çok yoğun eski kadın parfümlerinde, günümüzün erkek parfümlerinden çok daha sert emin olabilirsiniz. Bunun sosyolojik sebepleri var, kadın feminizmin yükselişi, kadın giyim modası vesaire gibi şeyleri araştırınca parfümler ile ilişkisi görünüyor, o dönemlerde kadınlar kabuklarını kırıyordu bununla ilişkili olarak sert kokular kullanıyordu kısacası. Hatta erkek kokuları daha efendi ve sakindi. Tamamen dönemsel ve zamansal bir mesele kadın erkek parfüm anlayışı.

Atatürk'ün kullandığı parfümü henüz deneyemedim ancak eski halleri çok da yumuşak kadınsı değildir muhtemelen. Guerlain L'heure Bleu'ya benzetilmiş, L'heure Bleu'nun güncelleri çok feminen fakat eskilerini de denemiştim, eskileri gayet cinsiyetsizdi. Çiçeksiler ile birlikte dozajlı hayvansallar ve dumansılık vardı diye anımsıyorum. Muhtemelen 1930'lardaki Soir de Paris'de öyledir. Yani günümüzün birçok erkek parfümünden daha sert.

Kısacası 1920'de çıkan bir kokuyu 2018 üretimli şişeye bakarak aa böyle miymiş diye varsaymak sağlıklı bir yaklaşım değil. Kokular reformüle olunca günümüze uygun hale gelmesi için yumuşatıyorlar ekseriyetle.

Son düzenleme:

Rayihaa

Pure Parfum
Satış Onaylı
Anladığım kadarıyla Ata’mızın kullandığı iki parfümden bahsediliyor. Biri müzedeki Dunhill, diğeri odasındaki fotoğrafa giren Bourgois.

Bugün Derya Türkan’ın Instagram kanalında Atatürk’ün kullandığı parfüm temasıyla Soir de Paris ile ilgili bir paylaşım vardı. Parfüm @cakcetin koleksiyonundanmış, her ikisine de teşekkür ederim kendi adıma. Notaları duyunca aklıma ilk gelen l’Heure Bleue oldu, ki en çok benzetilen parfümlerden biriymiş.

Ben de bugün onun anısına l’Heure Bleue kullanıyorum. Dunhill for Man’i de güncel hali ile bile olsa deneyeceğim en kısa zamanda.

Rayihaa

Pure Parfum
Satış Onaylı
Soir de Paris, “Paris Gecesi” demek ve eski kolonyalarda da bu ismi hatırlıyorum. Eyüp Sabri Tuncer’in de bu isimde bir kolonyası var, onu da deneyeceğim.

Son düzenleme:

Leto

Pure Parfum
Satış Onaylı
Ben bununla ilgili Milli Saraylar'a yazdım ancak malesef dönüş alamadım. Atamızın hele ki vefat ettiği odada çoğu eşyası envanterde kayıtlıyken bunla ilgili hiç kayıt da bulamadım, google'a yazınca gelen malum gazete küpürü dışında bir kaynak da bulunamıyor.

Elime 70lerden kalan bir şişesi geçmişti, pudralı profil eski Guerlainler gibi kokuyor (ancak en az 50 yillik siseydi, kimbilir ne hal). Mitsouko, Apres l'Ondee kafası