Hermes Un Jardin En Mediterranee 2008 Üretim Eski Formül

cakcetin

Perfume Lover
Satış Onaylı
96126a747a84ec59fdc0786e48a72adc.jpg

Çıkış : 2003
Parfümör : Jean-Claude Ellena
Kullanım : Dört Mevsim (Bu Formül)

1837 yılında Lüks Aksesuar üretimi amaçlı kurulan firma, 1951 yılı itibariyle parfüm dünyasına adım atmıştır. Giyim, aksesuar moda sektöründe devleşen firma aynı zamanda çok başarılı parfümörler ile çalışıp, sanatsal bir çok parfüme imza atmıştır. Bu parfümlerden Hermes in Tunus bahçelerinden ilham alınan serisinin 2003 çıkışlı üyesi Un Jardin En Mediterranee hakkında görüşlerimi paylaşmak istedim.

Parfüm 2012 ye kadar devam eden eski turuncu sıvı formül. Parfümü ilk sıktığımda çok taze ve keyifli bir his veren narenciye içeriği ile beni karşılıyor. Çoğu kullanıcıda olduğu gibi başlangıç kaliteli olsada sıradan görülebilir ancak bu formüle özel olan şov kısmı daha sonra başlıyor.
Orta notalara geçiş yaptıkça mükemmel taze baharatlar kombinasyonu ile karşılaşıyorum. Gerçekten muhteşem Derinlerden İncir yaprağı bi süre sonra kavuşacağız der gibi. Taze baharatların keyfini yaşarken, aramıza katılan selvi ve dumansı olan kaliteli misk ile parfüm daha güzelleşiyor. Ardından devreye giren ardıç ağacı etikisi ile odunsu, dumansı baharatlı bir hal alan parfüm keyfe keyif katıyor. O kadar güzel ki güncel şeffaf sıvı versiyonunu kullanan biri olarak acaba farklı bir parfüm mü kullandım diye düşünüyorum Güncel versiyonunda bu taze baharatlı ve miskli şov yok maalesef.
Orta notaların sonlarına doğru artık zamanım geldi diyerek incir yaprağı kendini hissettirmeye başlıyor. Dumansı ve odunsu hissi kaybetmeden incir yaprağınında naif ama vurucu etkisi ile parfüm kendini tam anlamıyla tamamlıyor. Diplerde Çok hafiftende canlı çiçekler vurmaya başlasada dumansı baharatlı hissi hiç kaybetmeyen parfüm asla feminen kısma geçmiyor. Diplerden sonra çok değişmeyen parfüm aynı seyirde tene yaklaşıp, kullanıcısı ile vedalaşıyor.

Genel olarak asla güncel hali ile kıyaslanmayacak niş kalitesinde bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Güncel versiyona göre yayılımı ve kalıcılığı çok başarılı hatta süper
Hermes Tunus Bahçelerinden ilham alınıp, sanatsal olarak ortaya çıkan bu parfümün İlham kaynağını gezmek ve deneyimlemek çok isterdim

Puanım : 9/10
Cüneyt Akçetin

Not : Tecrübelerime göre parfümdeki baharatlı ve dumansı miskin soğuk havalarda daha baskın bir hal alıp, parfümün bu aylarda da kullanılabileceğini düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Umut Aras

Perfume Lover
Satış Onaylı
Abi ellerine sağlık çok iyi özetlemişsin kokuyu çok farklı çok kaliteli :)

cakcetin

Perfume Lover
Satış Onaylı
Elinize sağlık Cüneyt hocam koklamış kadar olduk:) Renginden de belli zaten eski versiyon bir başkadır eminim
Ekrem hocam sağolasın :) baharat ve dumansı misk çok farklı bi hava katmış parfüme, kalıcılığıda gerçekten uçurmuş:)

Son düzenleme:

Erkan Ağa

Founder Member
Satış Onaylı
Guzel inceleme icin tesekkurler. Eski kokularin tadi hep baska. Vintage denilince de zaten cuneyt hocam dan sorulur.

cakcetin

Perfume Lover
Satış Onaylı
Guzel inceleme icin tesekkurler. Eski kokularin tadi hep baska. Vintage denilince de zaten cuneyt hocam dan sorulur.
Erkan hocam güzel düşüncelerin için ben teşekkür ederim :) Dediğin gibi eskilerde çok ince bir tat var ve onu yakalayınca kopmak imkansızlaşıyor :)

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Ellerine saglik.

Ben de sağ olsun Cüneyt sayesinde deneyebildim 2008 tarihlisini. Soğuk hava ile sıcak havada farkli tepkimeler vermesi hoşuma gitti oldukça, kışın da yazın da kullanılır duruyor. Sıcakta baharatlar biraz daha geriye çekilse de derinlik sağlıyor. İncir kokularını sevsem de tam içime sinen olmamıştı, bu vintage'i niş incirlerden daha çok sindi.

Güncel olanı çok önce denedim ama o pek derinlikli gelmediginden pek üstüne düşmedim fakat bunu keyifle kullanıyorum, yenisini de bir deneyip daha sağlıklı yorum yapılabilir :).

cakcetin

Perfume Lover
Satış Onaylı
Ellerine saglik.

Ben de sağ olsun Cüneyt sayesinde deneyebildim 2008 tarihlisini. Soğuk hava ile sıcak havada farkli tepkimeler vermesi hoşuma gitti oldukça, kışın da yazın da kullanılır duruyor. Sıcakta baharatlar biraz daha geriye çekilse de derinlik sağlıyor. İncir kokularını sevsem de tam içime sinen olmamıştı, bu vintage'i niş incirlerden daha çok sindi.

Güncel olanı çok önce denedim ama o pek derinlikli gelmediginden pek üstüne düşmedim fakat bunu keyifle kullanıyorum, yenisini de bir deneyip daha sağlıklı yorum yapılabilir :).
Teşekkür ediyorum Ozan sağolasın.
Seninde güzel değerlendirmen için teşekkür ediyorum. Belki de bu yüzden eskileri çok seviyor ve onlara yönleniyoruz