En Sevdiğiniz Kitaplar Hangileri?

Yeftah

Perfume Lover
Satış Onaylı
Blog kitapla dolaylı olarak alakalı :)

ERGUN

Administrator
Yönetici
Bulgakov- usta ile margarita
Dostoyevski - yeraltından notlar
Dostoyevski - kumarbaz
Aldous Huxley - cesur yeni dünya
Ray Bradbury - fahrenheit 451
George Orwell - 1984
Paul Lafargue - tembellik hakkı
Gündüz Vassaf - cehenneme övgü
Emre Yılmaz - şeytanın fısıldadıkları
Erol Mütercimler - fikrimizin rehberi

ilk aklıma gelenleri yazdım ama asıl liste bundan çok uzun olur..

aytaç

Eau de Toilette
Ben kitap okumayı çok severim ve sevmediğim bir kıtabıda okumam bunlar okuduğum ve içlerinden en çok beğendiklerim biraz uzun ama kitap okumayı zevkli bir hale getirmek isterseniz sıkılmadan okuyabilceğiniz güzel kitaplardır tavsiye ederim
Oğuz atay:Tutunamayanlar ve Tehlikeli oyunlar:Umutlar diyorduk umutlar öldü albayım :)) Albayım lafıyla meşhur baya sosyal medyada
Sebahattin ali Kürk mantolu madonna,İçimizdeki Şeytan
Dostoyevski:Beyaz geceler,Karamazov kardeşler,Suç ve Ceza,Kumarbaz,Budala
Jose mauro de Vasconcelos:Şeker portakalı,Güneşi uyandıralım.Şeker portakalında şaheserdir bir çocuğun hayalleriyle fakirlik arasında sıkışmış masum bir dünyası anlatılıyor
George orwell:Hayvan çiftliği,1984
Ernest Hemingway:Silahlara veda
Dan brown:Da vinci şifresi,Melekler ve Şeytanlar her eseri ayrı güzel sıkılmadan okurum
Stefan Zweig:Bu yazarın en iyi eseri bence satranç ama her eseri çok çok güzel
John Steinbeck:Fareler ve insanlar,gazap üzümleri,bitmeyen kavga gibi birçok iyi eseri var genelde ezilmiş işçi sınıfı ve zengin kesmin düzenin isyanın devlet meselelerinin ve kişinin içinde bulunduğu iç dünyasında sıkışmış ve kabuğundan çıkamamış insan figürlerine hayat veren sağlam yazarlardan
Alber camus:Yabancı
Richard Bach:Martı gayet iyidir
Antoine de Saint-Exupery:Küçük prens bir çocuk romanı olduğuna bakmayın her yaşa gider
Stephan Hawkings:Bir çok kitabı iyidir seçim yapmak zor
Mina urgan:Sineklerin tanrısı

Son düzenleme:

Yusufozn

Eau de Parfum
Yasaklandı
Amerika’da Bir Şeyh’in Hatıraları: Tosun Bekir Bayraktaroğlu. Biyografi

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tuberose

Eau de Parfum
Maşallah detaylı ve faydalı bir liste olmuş...küçük prens elimde mevcut okunacaklar arasında sıra bekliyor :)
Ben kitap okumayı çok severim ve sevmediğim bir kıtabıda okumam bunlar okuduğum ve içlerinden en çok beğendiklerim biraz uzun ama kitap okumayı zevkli bir hale getirmek isterseniz sıkılmadan okuyabilceğiniz güzel kitaplardır tavsiye ederim
Oğuz atay:Tutunamayanlar ve Tehlikeli oyunlar:Umutlar diyorduk umutlar öldü albayım :)) Albayım lafıyla meşhur baya sosyal medyada
Sebahattin ali Kürk mantolu madonna,İçimizdeki Şeytan
Dostoyevski:Beyaz geceler,Karamazov kardeşler,Suç ve Ceza,Kumarbaz,Budala
Jose mauro de Vasconcelos:Şeker portakalı,Güneşi uyandıralım.Şeker portakalında şaheserdir bir çocuğun hayalleriyle fakirlik arasında sıkışmış masum bir dünyası anlatılıyor
George orwell:Hayvan çiftliği,1984
Ernest Hemingway:Silahlara veda
Dan brown:Da vinci şifresi,Melekler ve Şeytanlar her eseri ayrı güzel sıkılmadan okurum
Stefan Zweig:Bu yazarın en iyi eseri bence satranç ama her eseri çok çok güzel
John Steinbeck:Fareler ve insanlar,gazap üzümleri,bitmeyen kavga gibi birçok iyi eseri var genelde ezilmiş işçi sınıfı ve zengin kesmin düzenin isyanın devlet meselelerinin ve kişinin içinde bulunduğu iç dünyasında sıkışmış ve kabuğundan çıkamamış insan figürlerine hayat veren sağlam yazarlardan
Alber camus:Yabancı
Richard Bach:Martı gayet iyidir
Antoine de Saint-Exupery:Küçük prens bir çocuk romanı olduğuna bakmayın her yaşa gider
Stephan Hawkings:Bir çok kitabı iyidir seçim yapmak zor
Mina urgan:Sineklerin tanrısı

Tuberose

Eau de Parfum
Kesinlikle oldu Aytaç bey ...bende en sevdiklerimi buraya eklemek istiyorum :
Kimya-yı Saadet İmam-ı Gazali
O ve ben Necip Fazıl Kısakürek
Nar-ı Aşk Mine Sultan Ünver
Katre-i Matem , Babil'de Ölüm Istanbul'da Aşk , Od , Şah Sultan ve Mihmandar İskender Pala
Aşkın Şehidi Ahmet Turgut
Sırat-ı Aşk Eda Bildek
Vadideki Zambak Honore de Balzac
Parfümün Gizemi Cristina Caboni
Parfümler Vedat Ozan
Parfüm hakkında bilmek istediğiniz herşey John Oakes
Sevmek Ölmekle Başlar Murat Başaran ve tüm kitapları
Sen Istanbul Olsaydın Muammer Erkul ve tüm kitapları
Bostan ve Gülistan Şeyh Sadi Şirazi...

Teşekkür ederim faydamız dokunduysa mutlu oldum

LG-H542 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aytaç

Eau de Toilette
Kesinlikle oldu Aytaç bey ...bende en sevdiklerimi buraya eklemek istiyorum :
Kimya-yı Saadet İmam-ı Gazali
O ve ben Necip Fazıl Kısakürek
Nar-ı Aşk Mine Sultan Ünver
Katre-i Matem , Babil'de Ölüm Istanbul'da Aşk , Od , Şah Sultan ve Mihmandar İskender Pala
Aşkın Şehidi Ahmet Turgut
Sırat-ı Aşk Eda Bildek
Vadideki Zambak Honore de Balzac
Parfümün Gizemi Cristina Caboni
Parfümler Vedat Ozan
Parfüm hakkında bilmek istediğiniz herşey John Oakes
Sevmek Ölmekle Başlar Murat Başaran ve tüm kitapları
Sen Istanbul Olsaydın Muammer Erkul ve tüm kitapları
Bostan ve Gülistan Şeyh Sadi Şirazi...
Sizinde başarılı bir okuma tarziniz var anladigim kadariyla bir coğunu okudum lakin benim listem uzadigi icin cokta abartmiyim dedim

LG-H542 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeftah

Perfume Lover
Satış Onaylı
René Guénon Niceliğin Egemenliği ve Çağın Alametleri
René Guénon Ruhçu Yanıldı
René Guénon Büyük Üçlü
René Guénon Vedanta'ya Göre İnsan ve Halleri
René Guénon İslam Maneviyatı ve Taoculuğa Toplu Bakış
René Guénon Dante ve Orta Çağ'da Dini Sembolizm
Toshihiko Izutsu İbn Arabi'nin Fusus'undaki Anahtar-Kavramlar

ersan_u

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Aslında dışarıdayken toplasan 10-15 kitap anca okumuşumdur,okumaktan ziyade,tartışmaları izlemek,belgesel seyretmek bana daha cazip ve bir mühendis mantığıyla bakınca daha verimli gelmiştir hep.
Zira alanında en iyi insanlar çıkıyor ve tartışıyorlar,her şey ortada...
Bir de şunu sevmiyorum adam bir kitap yazıyor,süslüyor da süslüyor,gereksiz bir ton şey yazıyor.. Ben okuduğum kitapların sevdiğim kısımlarını hep işaretlemişimdir..
İçeride tabi yapacak bir şey yok,yapılan muhabbetler belli,hep gayrımeşru hayatlar,saçma sapan muhabbetler.
Eller yabancı,diller yabancı,yalnızlık çekiyorsun..
O süreçte en büyük destekçim tabii ki kitaplar oldu,hiç okumadıysam 300 tane kitap okumuşumdur herhalde ki bazen öyle bir psikolojiye bürünür ki insan hiç ama hiç okuyasın dahi gelmez..
Okuduğum kitapların listesini tutmadım,ancak son 1 yılda okuduklarımın sevdiğim kısımlarını hep yazdım,defterin bir tanesini tahliye olan bir arkadaşa hediye ettim,fotokopi çektirip verecekti,yakın zamanda uğrayıp verecek bana geri..
O yüzden aklıma gelenleri yazayım,paylaşayım istedim..

Kumral Ada Mavi Tuna - Buket Uzuner / Çok etkiledi beni,bilhassa insan tahlilleriyle,insanoğlunu iban eden sürecin insanı neye evirdiği hakkındaki yorumlarıyla..
Vadideki Zambak - Balzac / Aşkın tam olarak ne olduğunu o kadar güzel anlatmış ki,bana da benziyor ne yalan söyleyeyim,insana cazip gelen aşkı elde etmekten ziyade o tatlı flörtler gibi gelmiştir hep bana nitekim hep maymun iştahlı olmakla da suçlanmışımdır ama insanlar beni anlamıyorlar sanırım .)
Jean Christophe Grange - Koloni / Gerçekten çok ama çok sürükleyici ve nevi şahsına münhasır bir kitaptır iyi vakit geçirtir..
Cesur Yeni Dünya - Aldous Huxley / Gerçekten bilhassa içinde bulunduğumuz çağı,yapay zeka gibi kavramları da göz önünde bulundurduğumuzda insanoğlunun kadim macerasının nerelere evrilebileceğini çok iyi anlatıyor ve bana göre hayat felsefem olan mutlak doğru ve yanlış olmadığı gerçeğini yansıtıyor...
İleride 2 kitap yazacağım ve biri ütopya-distopya tarzı olacak..
Kardeşimin Hikayesi - Zülfü Livaneli /
Sen olmasan...
Seni bulmak hayâli olsa muhâl,
Yaşar mıyım dersin?
Bu şiir sanki Zülfü Livaneli için yazılmış benim edebiyat-müzik repertuarımda.. İyi ki var,iyi ki bu ülkede dünyaya gelmiş ve bu değerli eserleri vermiş..
Kardeşimin hikayesi kitabı insanın içine öyle bir işliyor ki anlatılmaz,okunur sadece...
Son Ada - Zülfü Livaneli / Bu kitap da insanı derin düşüncelere gark ediyor.
Kapsamlı düşündüğünde, birey-devlet anlayışının nasıl olması gerekirken nasıl olmaması gerektiğine nasıl evrildiğini anlatıyor..
Tıpkı sineklerin tanrısı kitabındaki yazarının ifadesiyle bir mistik olarak adlandırılan Simon karakterinin adadaki tüm çocuklar canavara inanırken
''Belki de tek canavar bizizdir.. ''Demesini o kadar doğruluyor ki bu kitap..
Sineklerin Tanrısı - William Golding / Yazarın en ünlü kitabı,öyle bir kitap yazmış ki diğer yazdıkları değersiz kalmış..Çıtayı çok yükseltmiş çok..
Simyacı - Paulo Coelho / Bilhassa kitabın son cümleleri sen planlar yaparken başına gelenlerdir hayat fikrini öyle bir destekliyor ki,okunası..
Babalar ve Oğulları - Turgenyev / Çok özgün,çok güzel,çok özel ve daldığın derin düşüncelerden çıkması zor bir kitap..Mutlaka okunmalı..

Cinayet romanı çok okudum içeride,sanki kafamı her çevirdiğimde bir katile rastlayan ben değilmişim gibi..
Cinayet-polisiye sevenler için
John Verdon - Aklından bir sayı tut
John Verdon - Gözlerini sımsıkı kapat
Agatha Christie kitaplarını çok fazla sevemedim,çoğunu da okudum ama yani sanki bir matematik sorusu,lineer cebir sorusu ve yapılacak olan adımlar hep belli gibi hep aynı çizgide ilerliyorlar..
İstanbul Hatırası - Ahmet Ümit /
Cinayet romanlarından Ahmet Ümit'in İstanbul Hatırası kitabı,o yabancı ve denklem çözmeci yazarların yazdıklarındaki duygu eksikliğini,insan doğasının yansıtılmamasından doğan derin boşluğu öyle bir dolduruyor ki.. Hatta galiba biraz fazla dolduruyor ki o da denklemi tam çözememiş diye gülebilirsiniz .) Mutlaka okunmalı.

Arkadaşların bazıları önermiş Alamut'u okuyordum tam daha yeni başlamıştım ki müjdeyi aldım kitabı da diğer tüm eşyalar gibi arkadaşlara bıraktım..
Alamut Fedaileri mi ne diye 2. kitabı varmış galiba..
Kafka Aforizmaları falan okudum, ''socpenhauer;yasam bilgeligi uzerine aforizmalar '' önerilmiş, çok yazdım kütüphaneye ama hiç gelmedi malesef o kitap bana. Temin edip okuma niyetindeyim..

Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat - Vladimir Pistalo / Meslekte Elektrik Tanrısı lakabına sahip olacak kadar büyük bir dahi olan bu büyük insanın sancılarını öyle iyi anlatıyor ki, onun şahsında Zeka dünyanın bir lanetidir fikrine daha çok kapılıyor insan ister istemez..
Tıpkı Nip Tuck dizisinde güzel olarak nitelediği insanlara tecavüz eden sapığın ''Güzellik bu dünyanın bir lanetidir '' dediği gibi işte..

Harita Metod Defteri - Murathan Mungan / Herkesin içinde kendinden bir parça bulacağına mutlaka inandığım nadir kitaplardan.. Zaten kısa notlar halinde hep..
Ölü Ozanlar Derneği - Robin Williams / Her şeyi satın alabiliriz belki ama ya geçip giden zamanı??
Geçip gitmemeli işte o zaman ve bu kitap mutlaka referans olmalı insana...

Kişisel gelişim kitaplarını çok sevmem ancak bana egosu yüksek diyen bazı arkadaşlara hediye edip mutlaka okutmak istediğim bir kitap.. Yarıya kadar okumuştum ki bir arkadaş rica etti,kıramadım hediye ettim ona,o da başka bloğa sevk edildi kaldı öyle..
The Power Of Discovering Who You Really Are ( Sen Kimsin) - Howard Falco Türkçe'ye Ben Kimim olarak çevirmişler ancak kitap isminin doğrudan çevrilişi bile zaten ne anlattığını yansıtıyor.
Gerçekte kim olduğunu keşfetmenin gücü olarak çeviriyorum ben,kendini tanımaktaki güç bu.. Egonun bilinenin,düşünülenin aksine ne büyük bir mucize olduğunun en büyük kanıtı bu kitaptır herhalde,ha kaç tane böyle kitap okudun derseniz hiç okumadım da gene de bu kadar iddialı konuşabiliyorum bu kitabın büyüsü sayesinde..

Okuduğum ve not aldığım başka bir kitapta da Nietzsche - Böyle buyurdu zerdüşt'ten bir not vardı onu da deftere yazmıştım;
Düşümde,son gördüğüm sabah düşünde,... elimde terazi vardı,dünyayı tartıyordum..
Sırf bu cümle için bile okumaya değer o kitap diye düşünüyorum,tavsiyeye uyup okuyacağım..

Son bir kitap yeni bir yorumla paylaşayım,onun anlamı farklı bende... Hatırlayabildiklerim bunlar,dediğim gibi diğer defterde çok fazla kitaptan sevdiğim yerleri yazmıştım,o gelince aklıma gelirse yeniden yazarım..
Çok uzattım lafı,umarım faydalı olmuştur..

ersan_u

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Olasılıksız - Adam Fawer / Bu kitaba bir parantez açmak istiyorum çünkü bu kitap okuduğumda beni birazcık üzdü,hayallerimi yıktı diyebilirim. Nedeni ise garip, olasılık dersini almıştım fakültede ve hiç çalışmaya gerek duymaksızın 100 alıp geçmiştim matematik mantığımla,aslında kitapta bazı yanlış yerler var, olasılık teorisi öyle işlemez çünkü,kitabın ilk sayfasında bile bir matematik hesabı hatası var zaten en temel şey bir olasılığın 0 ile 1 arasında değiştiğidir,ne 0'ın altına iner ne de 1'in üstüne çıkar,her ne kadar bir şeyin kesin gerçekleşeceğini vurgulamak ve anlatımı kuvvetlendirmek adına %700 falan desek de böyledir yani..
Öyle ki daha ilk sayfada; ''Dünyaya göktaşı çarpma olasılığı her yıl milyonda birdir,yedi milyon yıldır dünyada insan var,bu göktaşının bugüne kadar bizi yok etmiş olma olasılığı yüzde yedi yüz yani bir kere değil,yedi kere ölmüş olmalıydık'' diye giriş yapıyor ki bu hesap olasılık teorisine göre bu olasılık ;
1 - Olmama olasılığı = 1 - (999.999/1.000.000)^7.000.000 ( ^ üzeri demek )
Şeklinde ifade edilir ancak ilerleyen sayfalarda yazarın da bunları bildiğini anladığımda -başka örnekler üzerinden- herhalde kitabı, kitapçıda eline alıp da ilk sayfasından elektrik alıp almayacağını görmek isteyenlere yönelik bir tribüne oynama hareketi gibi .)

Peki beni üzen kısmı ne?
Biliyorsunuz bir trafik kazası sonucu içeri girdim ve de yeni çıktım, bazen insanın canını bazı şeyleri bilmek yakıyor hem de fena halde.
Öyle ya boşuna mı demiş şair ''Ne mutlu cehaletin koruyucu rahmi içinde bir cenin gibi büzülüp yatanlara'' diye ?
Şöyle örnekleyeyim kelebek etkisi diye bir şey vardır, anlatımı örneklemek için derler ki Türkiye'de kanat çırpan bir kelebek Çin'de bir fırtınaya neden olabilir.. Kaos düzeni diye de anlatılır bu..
Eğer karşımda o araç olmasaydı 1 saniye önce yola çıksaydı mesela, 100le gittiğini varsayarsak 27,7m yol alacaktı ve kimse kimseye çarpmadan atlatılacaktı bu iş.. Bunu günlerce,aylarca düşünüp durdum..
Sadece bu talihsiz olay değildi beni bu düşüncelere gark eden,kendimi bildim bileli bunun farkındaydım,hatta aşırı derecede plancı arkadaşlara hep gülüp geçerdim, boşuna mı demişler '' Sen planlar yaparken başına gelenlerdir hayat diye..''
Siz planlar yapadurun bakalım derdim hep..
İşte ben de ileride gerek içeride yaşadıklarımı gerek hayata bakışımı anlatan bir kitap kesinlikle yazacağım,bunun için tabi önce o deftere yazdıklarımın arkadaş tarafından bana ulaştırılması şart.
Bu kitabın taslağı bende mevcut,aklıma gelen her düşünceyi,gördüğüm çoğu önemli rüyayı deftere kaydettim ve onlar üzerinden şekillendireceğim..
İşte buna vurgu yaparken de kafamda bir anlatım vardı ve işte bu Olasılıksız kitabını okuduğumda yazarın aynı yöntemi kullandığını ve ziyadesiyle kendine özgü bir kitap yazdığını görünce üzüldüm,şimdi dedim ben de aynı mantıkla yazsam çalıntı olduğu düşünülecek diye üzüldüm .)
Bu başıma çok geldi,matematik konusunda çok yetenekliyimdir,bana bir şey anlatılması gerekmez,formül kullanmaya çoğu zaman ihtiyaç duymam,hatta hiç görmediğim formüllerin ispatını yapmışlığım da var,işte o zamanlarda da keşke o adamın yaşadığı dönemde yaşayıp ben bulsaydım demişimdir,elektrik elektronik mühendisliği okudum ama ne elektrikten ne elektronikten zerre anlarım.Sevmem de.. İşin matematik kısmına bayılırım.. İşte bazen bu kadar düşünmek insanı gerçekten de yoruyor..
Ancak gene de bana sorsalar ''Ne mutlu cehaletin koruyucu rahmi içinde bir cenin gibi büzülüp yatanlara''
demem tam aksine ''Şuursuz sevinçlerden evladır şuurlandıran hüznümüz'' derim..
İşte bu yüzden bu kitabın bendeki izleri apayrı,gene de çok iyi kitap tavsiye ediyor,yazara saygılar sunuyorum .)

xPixa

Perfume Lover
Moderatör
George Orwell - 1984
Üç kere okuyup yazarın ütopyasını ancak anlayabilen tek embesil ben varımdır heralde bu dünyada :D:D

ilkerkepce

Extrait de Parfum
Koşuyorum öyleyse varım..

HTC 10 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi