HOCA

Pure Parfum
Satış Onaylı
Herkese Merhaba...

Parfüm dünyasının bir markası var ki - sizin de bildiğiniz - nesillerdir parfüm üreten ve önemli imza kokulara sahip, alanında hatırı sayılan ve bolca taklit edilen bir marka... Minimalist tasarımları ile hem yaratıcı olmuş hem de genel kullanıma hitap edebilmiş bir marka. Özellikle de yazlık kokularda marka olarak rakipsiz diyebileceğimiz 7 kuşak parfümevi Creed... Creed konusunda hep şunu söylemişimdir: " Kokuları hakkında basit tasarımlar deyip sürekli peşinden koşacağız. " Aventus için "Aman efendim, ananas suyu", Millesimme imperial için "deniz tuzu" VIW için Hindistancevizi diyecek ancak her daim bu kokuları özleyip arayacağız. Hele bir de reformule olurlarsa vintage olanına servet dökeceğiz. Hülasa, Creed kokuları biraz nankörlük ettiğimiz kokular. Halbuki Tabarrome, Green Irish Tweed ve Aventus kendi alanında öncülük yapmış kokulardır. Karmaşık olmayan notalarla elde edilmiş büyüler bunlar.. Creed'in imzaları...

Yıllardır da herkes şunu söyledi hep, acaba Creed, fantastik bir koku çıkarıp Aventus un tahtını sallayabilecek mi ya da daha da ileri gidip elinden alabilecek mi? Çıkan her koku için bu hevesle sarıldı parfümseverler yeni Creed kokularına. Spice and Wood, Jardin D'amalfi, Süblime Vanille gibi kokular beğenilse de ilgiyi üzerlerine toplayamadılar. Royal Oud için de "Al benden de o kadar".. İki yıl önce piyasaya çıkan Royal may Fair, bu tahtı sallamasa da parfümü güzel kokmanın ötesinde gören bizim gibiler için oldukça başarılı bulundu. Gerçi Royal May Fair yeni bir koku değildi. "Windsor" adlı kokunun seri üretim için büründüğü kimlikti. Royal may Fair, genel beğeniye uygun görülmese de bence çok başarılı bir yapıttı. Hele hele oradaki gül kullanımı gerçekten nevi şahsına münhasırdı. 2016 da çıkardığı Avenus for Her ise, pek ses getirmedi. Ve sıra geldi aylardır lansmanı yapılan, ön sipariş toplanan "Viking"e.. Koku çıkmadan o kadar bahsedildi ve öyle bir fiyat etiketi kondu ki beklenti ister istemez tavan yaptı. Parfümün adı bile yetti: VIKING... ismin çağrışım gücünü firma ile birleştirince akla hayale sığmaz bir beklenti aldı milleti. Peki "Viking" nasıl bir koku? Anlatayım:

Creed_Viking.png

Notalarına da baktıysanız narenciye açılışını görmüşsünüzdür. Biberli narenciye açılışı. Kesinlikle bir creed başlangıcı. Notaları evirip çevirmeden, şaşırmadan, gösterişsiz bir açılış... evet girişin narenciye olduğu yanlış değil ancak kalp notalara yazılan nanenin neredeyse açılışla ortaya çıktığını söylemek gerekli. Çok aman aman bir açılış yok. Farklı bir fikir görmüyoruz zaten. Pembe biber ve naranciyeye daha önce de şahit olmuştuk. Hafif ekşi, inceden tozlu ve taze bir açılış. Fakat biber ve nane birleşimi farklı bir baharat hissiyatı oluşturmuş. Ben yenibahar olarak bildiğimiz baharata çok benzettim. Burada nane kullanımı bir "Gerenium Pour Monseiur - Frederic Malle" deki gibi taze nane değil de nane aroması gibi sanırım. Ben bergamottan çok limonu hissettim, başka yorumlarda bergamotu daha fazla almışlar, olabilir. Açılışı pek havalı bulmasam da biber nane limon ve gül işbirliğini sevdim. Hele bu üçlüye gülü yakıştırmak çok adamın harcı değildir. Gülü kullanmak çok zor iştir. Royal may Fair deki gibi kuru bir gül tercih edilmiş. Dengeli ve kararında. Gül suyu gibi düşünüp dertlenmeyin. Oryantal bir gül algılamayın yani. Orta notalar uzun bir süre bu dörtlünün egemenliğinde devam ediyor, bir de kıyafete sıkarsanız bu saltanat daha da uzun ömürlü... Orta kısım sizi karmaşık bir ruh haline sokacak. Sevip sevmediginize karar veremeyeceksiniz.

Parfümü tercih edip edemeyeceğinize karar vereceğiniz kısmı dip hali. Dip notaları Creedde alışık olmadigimiz bir kaos halini içeriyor. Notalar birbirine girift. Vurgun stratejisi... fazların kombinasyonu, bir karmaşa ve alabildiğiniz kadar ganimet toplama...Parfum iyice oturunca üsteki işbirlikçilerden baskın olarak gül ve biberi yer yer hissetmekle birlikte ciddi bir lavanta ve sandal egemenliği hakim. Açıklanan notalarda paçuli ve vetiver var ama ben bu ikisini yekten hissedemedim. Sandal kullanımı "Creed- Orijinal Santal" gibi gayet kokulu ve aromatik, ağaçsı değil...Ama lavanta, burun büken lavanta yağı gibi bir kullanımda değil. Bu nedenle lavanta sevmeyenler ön yargı biriktirmesin. Burada şunu da belirteyim, forumlarda okumuşsunuzdur zaten:"Dip kısmı hakikaten Dior'un Sauvage'ı andırıyor.

Sonuç olarak ben Aventusun tahtını sallamayı bırakın gölgesinde dinlenecek bir koku bile görmüyorum vikingi. Nerede o tanıtımlar nerede 500$ fiyat etiketi...Fakat şu bir gerçek ki: genel beğeniye çok uygun. Hatta etrafınızdaki kızların hoşuna gidecektir. Nedense kızlar bu tarz " Biraz serin, biraz sıcak , biraz kuru, biraz temiz" kokuları çok beğeniyorlar. Kokuları benzemese de "Versace Eros" ne kadar da tuttu değil mi? Ayrıca şu sözü de çok duyacaksınız: " Ya ben senin bu kokunu biliyorum ama çıkaramadım şimdi, çok bilindik bir koku bu yaaaaaa.".... Tabi ki değil. Çünkü bu bir Creed... Evet bazı kokuları andırıyor ama hiçbirine tam benzemiyor.
İşin açıkçası birisi bana bu kokuyu koklatsaydı ve adını söylemeseydi ilk diyeceğim "Bu bir Chanel kokusu mu?" olurdu. Çünkü pek creed imzası taşımıyor gibi. Ayrıca Creed de nadiren gördüğümüz bir tarz olan kompleks kullanım da burada söz konusu.... Yani tek tek notalar üzerinde durmayan kombinasyon arayan bir tarz.

Dostlar özetle Viking'in benim burnuma çalan şekli böyle, sizinkileri de çok merak ediyorum. Genel beğeniye uygun, kaliteli bir designer hissiyatı taşıyan, temiz bir koku... Kalıcılık ve fark edilirlik creed ortalamasının üstünde sanırım ama ben sıcak bir havada denedim. Farklı havalarda da denemek lazım. İyi bir dozlama ile her zaman kullanılabilecek bir koku kendileri veeee 500$ ınız varsa kumarda kaybetmek yerine Viking'e verebilirsiniz :)

Meursault

Perfume Lover
Satış Onaylı
Yasin Hocam, 6 ay sahalardan uzak kalıp hattrickle sahalara dönen forvet gibisiniz maşallah:).

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

H

Herobabyfb

Misafir
Bende merak uyandırmayan bir kokuydu. İncelemeniz fikir edinmem açısından çok çok iyi oldu ilaç gibi geldi. Teşekkürler.

sercankaf

Pure Parfum
Ah Yasin ah.. Aylar sonra geri donus incelemen Viking ile mi olacakti, bu gunleri de gorduk Eline saglik.
Admin lik hayirli ugurlu olsun.

Ozhan

Pure Parfum
İnceleme için tşk ederim. Kalemine, emeğine sağlık. Bekleyip görücez bakalım :)

HOCA

Pure Parfum
Satış Onaylı
Teşekkürler Yasin hocam iyiyim sizi sormalı uzun süredir forumda yokdunuz, adminliği tekrardan almışsınız hayırlı olsun bu arada.[/QUOTE malesef sefayir bey, ihmal ettik hem kendimizi hem forumu... teşekkür ederim :)

guardi

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
bilhassa giriş kısmında anlatılanlar çok ilgi çekici. güzel bir inceleme ve başarılı bir anlatım.. çok teşekkürler, kaleminize sağlık.

H

Hanımeli

Misafir
Çok faydalı bir inceleme olmuş , emeğinize sağlık. ..

asumer

Founder Administrator
Yönetici
Az önce kendileriyle tanışma gafletinde bulundum... aylarca beklediğimiz hayaller kurduğumuz hatta dünyaca ünlü parfum sitelerini bile sozde aciklanan notalarıyla trolledigimiz bir yeni creed fiyaskosuna daha şahit oldum....uzun uzun notalarını yazmaya gerek yok sadece şunu söyleyebilirim olivier creed viking i akortlamadan önce büyük ihtimalle lorenzo villoresi uomo kullanmış ve bayaa etkisinde kalmış diyebilirim... birbirine çok benzeyen iki parfum olmuşlar. Hala royal mayfair in tahtını sallayacak bir creed daha yok ne yazık ki.

msdbln

Eau de Toilette
Yasaklandı
Ben de yeni tanıştım kendisiyle ve ilk kokladığımda Sel Marin'i anımsadım :)

MD

Founder Administrator
Yönetici
Herkese Merhaba...
Parfüm dünyasının bir markası var ki - sizin de bildiğiniz - nesillerdir parfüm üreten ve önemli imza kokulara sahip, alanında hatırı sayılan ve bolca taklit edilen bir marka... Minimalist tasarımları ile hem yaratıcı olmuş hem de genel kullanıma hitap edebilmiş bir marka. Özellikle de yazlık kokularda marka olarak rakipsiz diyebileceğimiz 7 kuşak parfümevi Creed... Creed konusunda hep şunu söylemişimdir: " Kokuları hakkında basit tasarımlar deyip sürekli peşinden koşacağız. " Aventus için "Aman efendim, ananas suyu", Millesimme imperial için "deniz tuzu" VIW için Hindistancevizi diyecek ancak her daim bu kokuları özleyip arayacağız. Hele bir de reformule olurlarsa vintage olanına servet dökeceğiz. Hülasa, Creed kokuları biraz nankörlük ettiğimiz kokular. Halbuki Tabarrome, Green Irish Tweed ve Aventus kendi alanında öncülük yapmış kokulardır. Karmaşık olmayan notalarla elde edilmiş büyüler bunlar.. Creed'in imzaları...
Yıllardır da herkes şunu söyledi hep, acaba Creed, fantastik bir koku çıkarıp Aventus un tahtını sallayabilecek mi ya da daha da ileri gidip elinden alabilecek mi? Çıkan her koku için bu hevesle sarıldı parfümseverler yeni Creed kokularına. Spice and Wood, Jardin D'amalfi, Süblime Vanille gibi kokular beğenilse de ilgiyi üzerlerine toplayamadılar. Royal Oud için de "Al benden de o kadar".. İki yıl önce piyasaya çıkan Royal may Fair, bu tahtı sallamasa da parfümü güzel kokmanın ötesinde gören bizim gibiler için oldukça başarılı bulundu. Gerçi Royal May Fair yeni bir koku değildi. "Windsor" adlı kokunun seri üretim için büründüğü kimlikti. Royal may Fair, genel beğeniye uygun görülmese de bence çok başarılı bir yapıttı. Hele hele oradaki gül kullanımı gerçekten nevi şahsına münhasırdı. 2016 da çıkardığı Avenus for Her ise, pek ses getirmedi. Ve sıra geldi aylardır lansmanı yapılan, ön sipariş toplanan "Viking"e.. Koku çıkmadan o kadar bahsedildi ve öyle bir fiyat etiketi kondu ki beklenti ister istemez tavan yaptı. Parfümün adı bile yetti: VIKING... ismin çağrışım gücünü firma ile birleştirince akla hayale sığmaz bir beklenti aldı milleti. Peki "Viking" nasıl bir koku? Anlatayım:
Ekli dosyayı görüntüle 6525
Notalarına da baktıysanız narenciye açılışını görmüşsünüzdür. Biberli narenciye açılışı. Kesinlikle bir creed başlangıcı. Notaları evirip çevirmeden, şaşırmadan, gösterişsiz bir açılış... evet girişin narenciye olduğu yanlış değil ancak kalp notalara yazılan nanenin neredeyse açılışla ortaya çıktığını söylemek gerekli. Çok aman aman bir açılış yok. Farklı bir fikir görmüyoruz zaten. Pembe biber ve naranciyeye daha önce de şahit olmuştuk. Hafif ekşi, inceden tozlu ve taze bir açılış. Fakat biber ve nane birleşimi farklı bir baharat hissiyatı oluşturmuş. Ben yenibahar olarak bildiğimiz baharata çok benzettim. Burada nane kullanımı bir "Gerenium Pour Monseiur - Frederic Malle" deki gibi taze nane değil de nane aroması gibi sanırım. Ben bergamottan çok limonu hissettim, başka yorumlarda bergamotu daha fazla almışlar, olabilir. Açılışı pek havalı bulmasam da biber nane limon ve gül işbirliğini sevdim. Hele bu üçlüye gülü yakıştırmak çok adamın harcı değildir. Gülü kullanmak çok zor iştir. Royal may Fair deki gibi kuru bir gül tercih edilmiş. Dengeli ve kararında. Gül suyu gibi düşünüp dertlenmeyin. Oryantal bir gül algılamayın yani. Orta notalar uzun bir süre bu dörtlünün egemenliğinde devam ediyor, bir de kıyafete sıkarsanız bu saltanat daha da uzun ömürlü... Orta kısım sizi karmaşık bir ruh haline sokacak. Sevip sevmediginize karar veremeyeceksiniz. Parfümü tercih edip edemeyeceğinize karar vereceğiniz kısmı dip hali. Dip notaları Creedde alışık olmadigimiz bir kaos halini içeriyor. Notalar birbirine girift. Vurgun stratejisi... fazların kombinasyonu, bir karmaşa ve alabildiğiniz kadar ganimet toplama...Parfum iyice oturunca üsteki işbirlikçilerden baskın olarak gül ve biberi yer yer hissetmekle birlikte ciddi bir lavanta ve sandal egemenliği hakim. Açıklanan notalarda paçuli ve vetiver var ama ben bu ikisini yekten hissedemedim. Sandal kullanımı "Creed- Orijinal Santal" gibi gayet kokulu ve aromatik, ağaçsı değil...Ama lavanta, burun büken lavanta yağı gibi bir kullanımda değil. Bu nedenle lavanta sevmeyenler ön yargı biriktirmesin. Burada şunu da belirteyim, forumlarda okumuşsunuzdur zaten:"Dip kısmı hakikaten Dior'un Sauvage'ı andırıyor.
Sonuç olarak ben Aventusun tahtını sallamayı bırakın gölgesinde dinlenecek bir koku bile görmüyorum vikingi. Nerede o tanıtımlar nerede 500$ fiyat etiketi...Fakat şu bir gerçek ki: genel beğeniye çok uygun. Hatta etrafınızdaki kızların hoşuna gidecektir. Nedense kızlar bu tarz " Biraz serin, biraz sıcak , biraz kuru, biraz temiz" kokuları çok beğeniyorlar. Kokuları benzemese de "Versace Eros" ne kadar da tuttu değil mi? Ayrıca şu sözü de çok duyacaksınız: " Ya ben senin bu kokunu biliyorum ama çıkaramadım şimdi, çok bilindik bir koku bu yaaaaaa.".... Tabi ki değil. Çünkü bu bir Creed... Evet bazı kokuları andırıyor ama hiçbirine tam benzemiyor.
İşin açıkçası birisi bana bu kokuyu koklatsaydı ve adını söylemeseydi ilk diyeceğim "Bu bir Chanel kokusu mu?" olurdu. Çünkü pek creed imzası taşımıyor gibi. Ayrıca Creed de nadiren gördüğümüz bir tarz olan kompleks kullanım da burada söz konusu.... Yani tek tek notalar üzerinde durmayan kombinasyon arayan bir tarz.
Dostlar özetle Viking'in benim burnuma çalan şekli böyle, sizinkileri de çok merak ediyorum. Genel beğeniye uygun, kaliteli bir designer hissiyatı taşıyan, temiz bir koku... Kalıcılık ve fark edilirlik creed ortalamasının üstünde sanırım ama ben sıcak bir havada denedim. Farklı havalarda da denemek lazım. İyi bir dozlama ile her zaman kullanılabilecek bir koku kendileri veeee 500$ ınız varsa kumarda kaybetmek yerine Viking'e verebilirsiniz :)
“HOCA” farkıyla yine mükemmel bir inceleme yazısıyla buluşturdunuz bizi Yasin Bey ellerinize , burnunuza gönlünüze sağlık .
Nota geçişlerini adeta piyano tuşlarına basar gibi sert net ve pürüzsüz hissettiğim , kalite hissiyatıyla gözlerimi kapatsam bu Creed çıkışlı diyecegim bu başyapıt , başlangıçta baharatı (biber) daha sonra devreye giren ve kokuyu ferah bir yapıya sokan nane bergamot limon üçlemesini en sonda da gül temasını alan keskin dönüşler yaptı, ilerleyen zamanlarda daha da çok sevecegimi düşünüyorum kendisini şimdilik bu kadar daha fazla kullandıkça yorumlayabilecegim sanırım ...

drekremcakal

Pure Parfum
Yasaklandı
Az önce kendileriyle tanışma gafletinde bulundum... aylarca beklediğimiz hayaller kurduğumuz hatta dünyaca ünlü parfum sitelerini bile sozde aciklanan notalarıyla trolledigimiz bir yeni creed fiyaskosuna daha şahit oldum....uzun uzun notalarını yazmaya gerek yok sadece şunu söyleyebilirim olivier creed viking i akortlamadan önce büyük ihtimalle lorenzo villoresi uomo kullanmış ve bayaa etkisinde kalmış diyebilirim... birbirine çok benzeyen iki parfum olmuşlar. Hala royal mayfair in tahtını sallayacak bir creed daha yok ne yazık ki.
Bana kalırsa royal mayfairden çok daha iyi. Xerjoff nio varken de royal mayfair almam gibi. Ama saygı duyarım herkesin tercihi farklıdır:)