Bugün Hangi Parfümü Denediniz?

volkandeniz

Pure Parfum
Satış Onaylı
Ombré Leather ile Rosendo Mateu Nº 5 parfümlerini bir kaç kere aynı anda denedim. Birbirlerine çok benzetiyorum hemen hemen aynı kokuyu alıyorum. Fragrantica sitesinde ise en ufak benzerlik yok. Bu şekilde çok deneyimim oldu.
Bazı notaların bazı burunlar tarafından hiç algılanmaması dışında her notayı her burun aynı yoğunlukta algılamıyor. Kelimelere yüklediğimiz anlamlar gibi kokuları beynimizin algılayışı da değişiyor.
Sonra aklıma şey geliyor… acaba genel beğeni dediğimiz kokular neden seviliyor bunları çoğunluk aynı şekilde algılıyor demek ki, ses gibi kokununda bir frekansı mı var. O sevilen frekansdaki genel tarafından beğenilen kokular hangileri acaba 🙄 Koku reseptör hücresi hepimizde aynıysa, farklılığı yaratan beyin geçmişle bağ mı kuruyor.. her ülkenin yada yaşam tarzının farklı beğenileri mi oluşuyor o zaman. Yada beğeni aşamalara mı bağlı, aynı tip müzik dinlemek ve sonra sıkılmak gibi sürekli maruz kalınca o kokudan sıkılarak bir üst levele mi geçiliyor. DHİ ne zaman sıksam hala çok hoşuma gidiyor ama… çorba yaptım uzun yazmak bana göre değil 😒

halil ibrahim

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Mancera saharian wind
Dün gece bileğe iki fis sıkıp deneyeyim şunu dedim evin uzun koridoru boyunca mutfaga doğru ilerlerken işte bu dedim gül!..yoksa çiçek ve meyve notaları miydi derken paculi kesin var..baharatlar deri de var sanki derken mutfağı buldum içimden diyorum hanım buna yine hacı misi der ama güzel koku bayıldım acayip mutluyum bı kaç sn sonra eşim çıkageldi ne güzel bsy koktu diye..değmeyin keyfime.parfum çok yoğun ve saldırgan açılıyor yarım saat civarı devam ediyor bu kısım feminene kayacak hissi uyandırsa da sonrasında sakinleyen koku maskulene daha yakin geldi.ben açılışını daha çok sevdim açık asi.bugun kullandım ve altı yedi saat sonra bile kol boyunca cevremdekiler hissetti.uygun dozajlama ile dört mevsim kullanıma gidecek bı koku bence daha çok bahara yakisacaktir

xPixa

Perfume Lover
Moderatör
Bugun 21N ile baslayan Xerjoff more than words denedim bilmiyorum deneyen var mi icindeki sivi beyazdi.Testerdan mi bilemiyorum ancak koku resmen seyreltilmis.

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Reformülasyon kurbanı ne yazık ki. Birkaç ay önce Beymen’de ben de denemiştim. Yazdıklarınıza birebir katılıyorum. Sırf MTW değil, Naxos ve Alex II de reformüle oldular 2021 itibariyle. Kalıcılıkları hala çok iyi bu ikisinin ama yayılımları eskisi gibi değil maalesef.

Ü

Üye silindi 4295

Misafir
Roja Dove Enigma Cologne PH;
Açılışta Coca Cola’lı Diaghilev ile patladı; iki veya üç dakikalık ağır hayvanlı balzam rüya gibi gelince göklerdeki Babam: Yeter bu kadar oğlum’ dedi ve ortaya çıkan Tobacco Vanille ile gerçekliğe döndüm. Aşağı yukarı bir yarım saat 45dk. kadar ultra kalite materyaller ile yeniden inşa edilmiş TV’yi kokladıktan sonra birinci saatin sonu her iki parfümün de tozları ve külleri karışımı bir cenaze yada ölü yakımı töreni sonundaki savrulan hüzn ile baş başa kaldım…

Roja Dove Danger Cologne PH;
Zino’nun hayvansallığı ile imza Guerlain balzamlarının bir evliliği gibi zaten Zino ve Heritage benzerlikleri ve farklılıkları üzerine herkes neyin ne olduğunu bilir: Sandallar, paçuliler, lavantalar, baharatlar, balzamlar ve miski amberler sıcacık ve erkeksi kirlilikte havada uçuşmaktadır ancak yine gayet kaliteli materyaller ile her ikisinin en iyi yanlarını alıp ikisinden de kötü performansı vermek bence bağımlı kılmak adına yapılmış bir taktik olmalı…

Roja Dove Vetiver Cologne;
Vetiver, paçuli, baharatlar ve ocakta pişen soğanlı-salçalı et yemeği kokusu…
Kötü.

Roja Dove Elixir Cologne pour Femme;
Gül, süsen, yasemin, meyveler ve bolca misk ile yine aynı süre aralığındaki geçişlere sahip yeni nesil Alien yada başka bir gezegenin, alemin yada evrenin kadını…
Yumuşak şekerli pudra, sütlü makyaj yada gökten meyve sepeti ile inmiş başında çiçek buketi taçlı garip tapılası varlık…

Roja Dove Scandal Cologne pour Femme;
Bu da gökten inmemesi gereken tapılmayası varlık…
Rezalet ve yine o yeşil, ferah ve taze Sümbülteber hepsi bu.

Not: Bu kolonya serisini hem kağıtta hem giyside hem de en doğru yol tende deneyimledim uzun uzun. Bilenler bilir; steril özel kiyat ve kalite tekstil kokuyu daha uzun süre sabitler, geçişleri yavaşlatır ve bazen de bazı geçişleri atlar, dondurur ve aslında sağlıksız bir seçim sunar çünkü parfüm tende doğru ve etik çalışır…
Ancak bu Roja yeni serisi kağıtta 15-30 dk’da yok oluyor, kağıttaki hünerlerinin kötü yanlarını tekstilde sergiliyor ve tende ise olması gerekeni en iyi şekliyle yapıyor. Burada zannetmek bir yana inanıyorum ki bu Roja bu seride aromakimyasal mühendisliğine ciddi yatırım yapmış olmalı ki bu serinin şişe, yazı, afiş ve kutularında da avant-garde bir seçime gitmiş…
Ciddi ciddi düşündürücü işler ve bir saatlik cennete Elysium ile beraber tabi tüm bunlar değer mi bilemiyorum… 🌗

samettemiz34

Pure Parfum
Satış Onaylı
Regalien Meftun : Açılış içkili evet sevende var sevmeyende bir kaç yoruma göre ikiye ayrılmış sth ye alternatif mi evet ama bana sth extremenin açılışta verdiği o hissi veremedi normal sth ve ursa arası, paçuli kullanımıda jovoy private labelı anımsattı biraz daha oturunca dipten yeşil bir histe geliyor performans olarak sth den iyi olabilir ama verdiği his olarak kesinlikle aynı değil bu konuda biraz arada kalmış gibi ama yinede alınabilecek alternatif

Regalien Riviera : Gerçekten aqua sexitusa benziyorsa çok iyi alternatif regalieni beğenmeyen vardır ama bence bazı klonları gayet alınabilir.

Son düzenleme:

Said

Pure Parfum
Satış Onaylı
Elie Saab | Essence No.4 Oud
hastane dezenfektanı - klor - plastik terlik nüanslı ferah waxsı bir nevi sentetik ud patlamasının hemen akabinde temiz topraksı vanilik nüansların ve guaiac tarzı odunsu tınıların hissedildiği hafifçe balzamik, limoni parlak vetiversi ve başa oranla suskun fakat ılık-sıcak bir temele oturuyor. baş kısım sentetiklik fazla olsa da alışılabilir ve kısa sürüyor. ikinci bölümde kendini bence affettiren ılımlı bir yapıya bürünüyor.

Pomak

Perfume Lover
Moderatör
La Nuit de L'Homme Bleu Electrique

Klasik La Nuit de l'Homme Dna sı üzerine yeni nesil sentetikler ile inşa edilmiş mavi renkli sıvı. Günümüz parfümlerinin niş olsun designer olsun kolayına geliyor bu tarz moleküllerden parfüm üretme işi laboratuvar parfümleri diyorum ben bunlara genele hitap eden akılda kalıcı pek tarafları olmayan kokular hepsi de. Koleksiyon da illa bunlardan olsun gündelik kullanırım övgü de alırım diyorsanız Bois imperial alın geçin performans olarak üzmez hiç değilse, ayrıca bugün denediğim Bleu Electrique bahsettiğim sentetiklerden dolayı Bois imperial' i de andırıyor.

mello

Eau de Cologne
La Nuit de L'Homme Bleu Electrique

Klasik La Nuit de l'Homme Dna sı üzerine yeni nesil sentetikler ile inşa edilmiş mavi renkli sıvı. Günümüz parfümlerinin niş olsun designer olsun kolayına geliyor bu tarz moleküllerden parfüm üretme işi laboratuvar parfümleri diyorum ben bunlara genele hitap eden akılda kalıcı pek tarafları olmayan kokular hepsi de. Koleksiyon da illa bunlardan olsun gündelik kullanırım övgü de alırım diyorsanız Bois imperial alın geçin performans olarak üzmez hiç değilse, ayrıca bugün denediğim Bleu Electrique bahsettiğim sentetiklerden dolayı Bois imperial' i de andırıyor.
hocam nerden buldunuz, şu lanet parfümü asla bulup deneyemedim

samettemiz34

Pure Parfum
Satış Onaylı
Francesca Bianchi Dark Side :Baharatlı odunsu biraz pudralı his alıyorum biraz tatlılık ve nedense ağızdan akan salya kokusuda geliyor bana tütsüde vuruyor alttan benzediği parfümler var ama aklıma gelmiyor bu fiyatlara alınmaya değmeyecek bir parfüm bence peşine düşmem..

Francesca Bianchi Sex And the Sea :Yine anlam veremediğim fiyatına değmeyecek bir parfüm mür vanilya amber böyle bayramdan kalma şeker gibi kokuyor vanille exculisive deki gibi bir his bununda yine peşine düşmezdim

Slumburhouse Baque:jekede ki gibi hatta ondan bir tık daha zor ve yoğun tütün kullanımı alttan biraz yumuşatsın diye heralde kayısı notası ve vanilya kokladığım 2.slumberhouse parfümü yine kaliteli sağlam iş ama bence jeke daha çekici ve güzeldi biraz geçince niyeyse pekmez hisside alıyorum slumberhouse işleri gayet sağlam işler ama sıkacak ne ortam var ne zaman her yerde kullanılcak parfümler değil...

Not:Bence baque nin dip kısmına rom ve hindistan cevizi eklense fan your flamese benzer

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 4295

Misafir
Avon Far Away Royale;
Klasik Far Away hayranı olarak bu serinin her flanker kokusunu denerim ve ondan sonra Glamour’u ikiye koyardım lakin Royale her ikisini de geride bıraktı. Basitçe vanilya, amber, meyve (Coconut “Eved İngilizcem var…”) ve tonka ancak kokunun bütünü performansı gayet tatmin edici ve kaliteli güneş kremi.

Avon Marriage of Jasmin & Tuberose;
Eyvah yine mi dedirten o yeşil başlangıçtan sonra yavaş yavaş ballı ıhlamurlu ve indol boklu ve sidikli yapıyla ısınan koku yağlı deri ve kirli saç efektleri ile hayvansallığın dibine vuruyor. Esas sürpriz ise en başta beklenen narenciye daha doğru ifade ile limon tozlarının vanilya ile beraber sonlarda takılması. İşini nazikçe yapan ve haddini bilen bir çalışma olmuş.

Avon Artistique Oud Grandeur;
Muhtemelen dumanlı, biberli, derili ve amberli bir base üzerine kurulmuş ve zannediyorum 3-5 materyalden fazlası kullanılmamış hoş ama çok zayıf bir öğretici. Yeni başlayanlar için bu ağaç nasıl kokar sorusunun cevabı olur zor işlerden de sıkılanlar için güzel bir aktif dinlence…

Avon Artistique Ambre Ardent;
Bu da yukarıdaki gibi çok fazla pahalı materyale kaçmadan ama işte hırsızlık da yapmadan yine mütevazi ve özgün bir amber olmuş; olabiliyor yani böyle şeyler…
Baharatlı, vanilyalı, çiçekli ve paçulili sıcacık bir öğretici amber.
🌗

@samettemiz34 dostum; Slumberhouse ve Bianchi’lerden sonra Avon geldi, kusuruma bakma 🙂

Moderatör tarafında düzenlendi:

samettemiz34

Pure Parfum
Satış Onaylı
Avon Far Away Royale;
Klasik Far Away hayranı olarak bu serinin her flanker kokusunu denerim ve ondan sonra Glamour’u ikiye koyardım lakin Royale her ikisini de geride bıraktı. Basitçe vanilya, amber, meyve (Coconut “Eved İngilizcem var…”) ve tonka ancak kokunun bütünü performansı gayet tatmin edici ve kaliteli güneş kremi.

Avon Marriage of Jasmin & Tuberose;
Eyvah yine mi dedirten o yeşil başlangıçtan sonra yavaş yavaş ballı ıhlamurlu ve indol boklu ve sidikli yapıyla ısınan koku yağlı deri ve kirli saç efektleri ile hayvansallığın dibine vuruyor. Esas sürpriz ise en başta beklenen narenciye daha doğru ifade ile limon tozlarının vanilya ile beraber sonlarda takılması. İşini nazikçe yapan ve haddini bilen bir çalışma olmuş.

Avon Artistique Oud Grandeur;
Muhtemelen dumanlı, biberli, derili ve amberli bir base üzerine kurulmuş ve zannediyorum 3-5 materyalden fazlası kullanılmamış hoş ama çok zayıf bir öğretici. Yeni başlayanlar için bu ağaç nasıl kokar sorusunun cevabı olur zor işlerden de sıkılanlar için güzel bir aktif dinlence…

Avon Artistique Ambre Ardent;
Bu da yukarıdaki gibi çok fazla pahalı materyale kaçmadan ama işte hırsızlık da yapmadan yine mütevazi ve özgün bir amber olmuş; olabiliyor yani böyle şeyler…
Baharatlı, vanilyalı, çiçekli ve paçulili sıcacık bir öğretici amber.
🌗

@samettemiz34 dostum; Slumberhouse ve Bianchi’lerden sonra Avon geldi, kusuruma bakma 🙂
abi inan şu avonlar biancilerden iyidir

fsater

Pure Parfum
Satış Onaylı
Memo irish leather; italian leatherin vanilyasız ve tatsız haliymiş. Yeşil,biraz tozlu güzel parfüm.beklentimi karşılamadı g.i.t tarzı birşey bekliyordum

Dior sauvage parfum; eros vari bir açılış ambroksanı çok hissettim,sentetik geldi bana.edp yi tercih ederim

Said

Pure Parfum
Satış Onaylı
Regalien / Heritage

| Nazen
baş ve ortasında en çok aldığım çiçekler yumuşak şekilde sunulmuş gardenya-zambak. ylang-ylang ise parfüm ilerledikçe artmakta. ince tozlu şekilde sunulmuş vanilya hep etkin. çok farklı değil ama güzel.

| Turkuaz
aynı markadan spade of vetiver ile tuzlu ozonik yapısı çok benzer. oradaki kullanımını da oldukça seviyordum, o dokuya ek olarak çok hafif ambersi bir arka plan da yakışmış. belirgin hafif kirli yosun yapısı M.Centum MC. Deleggend Blanc ile oldukça yakın.

| Ala
kayısı aromalı bal ile yumuşak dokuda başlayıp zencefil ve tarçın ile hafifçe baharatlanıp keskinleşen en son vanilya ile tekrar yumuşayan bir gurme. çok uzun sürmese de baş kısımdaki bal kullanımı harika.

| Şah
seride bana diğerlerinden daha çok hitap eden bir tarz. kısaca gerçekçi lüks kokan bir deri parfümü. çok dengeli olan tatlılığı, bu tarzda çokça tercih edilen ahududu tonlarında fakat çok şeffaf sunulmuş. kakaoya benzettiğim bir yapı da güzel bir kalınlık katmış. deri kısmı Ferrari E. Oud'un tatlılığı çıkarıldığında endüstriyel olarak hafif kirletilmiş yumuşak derisi ile benzer. seriden favorim.

| Meftun
genel itibariyle Botafumeiro'nun ultra balzamik limonî tütsülü burun yakıcı acı baharat katmanına ek olarak yeşil otsu buruk bir his de alıyorum. bu aşırı güçlü katman orada da olduğu gibi burnu çok yoruyor. pudralı misk yapısı çok dikkat ettiğimde hissedilir. belki seride en sofistike ve kompleksi fakat genel kullanımı benim için pek rahat değil. performans olarak da ancak rüzgarlı açık serin havada kullanılabilecek şekilde güçlü ve yoğun.

*Markaya bu cömert hediyesi, Kokuyorum ekibine de düzenlediği bu güzel etkinlik için çok teşekkür ediyorum. çok kişinin henüz denemediği bu kokularda ön yargı olmasını istemem, anımsama ve anlamlandırmalar çok değişken oluyor, o yüzden denemeden geçmeyin bence. ileride üstadlar da mutlaka daha iyi kavrayıp yorumlayacaklardır. Regalien'a sektörde başarılar diliyorum.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 4295

Misafir
Çok parfüm denedim hakkını da verdim buyurun:

Montale Arabians Tonka;
Aoud Cuir d’Arabie hayvanının açılıştaki patlayışına sakinleştirici sentetiklerden 139 numaralı sentetik Montale udu (herif muazzam bir yelpazeye sahip çünkü) ve sonrasında yine arta arta dalga dalga gelen imza Pierre Montale tatlılığı… Yani anlayacağınız herşey Montale e koku Montale ve seviyorum seni Montale sayıyorum da…😘😘😘

Mancera Coco Vanille;
Coumarin nedir, nasıl kokar ve yüksek doz kullanımı ne gibi sakatlıklara yol açar, Vanillin nedir ve o sakatlığın içinde ek olarak ne gibi psikopatlıklar yapar, yukarıdaki ikilinin şovuna şeftali püresi ve assolist hindistancevizi südü ne gibi frenlemeler yaparak aslında onları da yücelterek sahneye atlar ve o an gözlerin hasretle aradığı beyaz çiçekler devreye girerek batmakta olan bir kompozisyonu nasıl başyapıt bir güneş kremine çevirir dersi olmuş…
Hayvani gücü de bahardan başlar yazla beraber sonbaharda da o rüyayı yaşatır. Seni de sever ve sayarım hayali karakter Pierre Mançera eved ben de Mançera diyenlerdenim…

Mançera Saharian Wind;
Sabunlu ve aromatikli; papatyaylan lavanta çiçeksiliğindeki sevilesi ve saygı duyulası 90’lar odunsusu. Diplerden gelen acıbadem kekremsiliği ve imza tonkalı miski amber tatlılığı da artı puan. Parizyen tarafa göz kırpan bir Montale/Mançeraların Pierre işi, farklı ve sevdim.

Perris Cacao Aztec;
Adına aldanıp da buram buram çukulatalarla beyaz çiçekler ve bunlara ek ballı bademli südlü iş bekleyen insanlar ve bilhassa hanım kızlarımız çok göz yaşı dökerler çünkü bu arkadaş; biberli, anjelikli, bol aromatikli ve geleneksel traş sonrası erkekli ultra maskülen bir sedir odunu referansı. Meksikalının kafası karışık…

Anatoline Hattuşa;
Paçuli… neredeyse Ursa’ya göz kırpacakken sütlenen, tonkalanan ve dolayısıyla hindistancevizlenip, ballanıp tütünlenen Ursa Gourmand Edition… Kesinlikle bir klon değil ve daha önceki referansı çıkış noktasından güzel bir yere hayır başka bir yere götürmeyi başarmış ve materyal kalitesi çok hoş. Şişeli düşünüyorum çünkü Ursam da var…

Anatoline Truva;
Galbanumlu, tiz acı güllü, serin metalli, şakasız baharatlı ve beyaz dumanı tüten derili nostalji bombası. Meşe yosunu illüzyonu da takdire şayan ama Leather Jardin var güzelim belki daha sonra…

Anatoline Urartu;
Kimyon, safran, yenibahar, yeşil mercimek, isli bulgur, oyuklardan tüten dumanlar ve deri teflere vurulan savaş tınıları…
Sanatsal, tarihi, coğrafi ve felsefi açıdan dönemsel hoş bir iş - referans kuru baharat, parfümü bilmeyenler yada az tecrübe için ise kuru bakliyat yemeği…

🌗

Moderatör tarafında düzenlendi:

azzura

Perfume Lover
Moderatör
Pryn – Taiga, açılışını yeşil ve rutubetli, nemli şekilde yapıyor. Oldukça güçlü bir patchouli (silhat) patlaması şeklinde. Paçuli karakteristik değil ama doğal kokuyor son zamanlarda tercih edilen akigalawood sentetiği tarzı odunsu nüanslar içeren abuk subuk bir şekilde değil. Bildiğiniz ham paçuli yağı. Böyle pek memnun etmeyen ve amatörce duran açılış insanı şaşırtıyor ancak durdukça çok kısa sürede parfüm sınıf atlıyor. Bi anda paçuli geriye çekilirken nefis bir sedir ve servi (cypress) parfümü muhteşem hale büründürmekte. Oldukça keyifli bir açılış. Gri amber (ambergris veya fosil amber) hissi de mevcut derinlerde. Zor koklanan bir nota ama sanki bağlayıcı şekilde kullanılmış ve sedir ile serviyi güzel birbirlerine yedirip paçuli ile iyi desteklemiş. Açılışı şaşırtıcı derecede vasat ama sonrası oldukça keyifli bir yeşil-odunsu parfüm tam bir orman havasını size sunuyor.

Ü

Üye silindi 4295

Misafir
Dunhill Agar Wood;
Balzamik ve dumanlı viski fıçısı açılışı gerçekten takdire şayan demeye kalmadan o sert hali hızlıca yumuşadı ve TF Tuscanlı - Ombreligillerden bir yapıya büründü. Odunları, paçulisi ve balzamları sağlam olsa da düşüş beni çok üzdü.

Dunhill Egypt Smoke;
Tatlı salatalık suyunun yada meyveli Fahrenheit nasıl olurduyu cevaplamaya çalışırkenki o anlık hayali durumun bir takım yine tatlı balzamlarla bileşimi vakası. Dumanı arayıp da bulamayınca e hayal etmek de yetmeyince bi sigara yaktım iyi de oldu.

Dunhill Moroccan Amber;
Amberden ziyade baharat, Moroccan’dan ziyade herhangi bir yavşak, ikiyüzlü, korkak ve aşağılık batı Avrupa ülkesi ve bununla beraber de unisexten ziyade oldukça maskülen dizaynır kafası bir kompozisyon. Bi parfüme fena benzetiyorum yine 2000’lerden ama çıkaramadım kusuruma bakmayın lütfen…

Dunhill Amalfi Citrus;
Galiba hayatımda tek sevdiğim turunçgil ve yine ender sahip olduğum ancak ne hikmetse aklıma gelenin, içimden geçenin ve elimi attığımın birkaç gün yaşamadığı bu ömrü hayatımda yine veda eden yazlık parfümüm TF Mandarino di Amalfi’nin güzel alternatifi. Olabilir…

xPixa

Perfume Lover
Moderatör
Sevilla Ioseph

Öyle hakkında uzun uzadıya şeyler yazmaya gerek olmayan, Tygar'a oldukça benzeyen, ambroxan bombası fena değilmiş dediğim narenciyeli-odunsu bir parfüm. Tygar Sevil'de en son 4 bin küsüre satılıyordu, bu arkadaş 1250 TL. Ha yine de bence taş çatlasa 500 TL'lik bir parfüm.

Bir de ilk 1-2 saatinde biraz yapış yapış hissiyat veren narenciyeli bir tatlılığı var. Temmuz ve ağustos aylarında yine kullanılır ama deniz kenarında rüzgarlı bir yerdeyseniz. Yoksa kullanan kişiyi baya boğar gibime geldi. Nispeten daha serin geçen ilkbahar ve sonbahar günlerinde kullanması daha keyifli olur.

samettemiz34

Pure Parfum
Satış Onaylı
AZZARO POUR HOMME

Açılışta falımın o damla sakızı ve tıraş köpüğü hissi sonrasında limon bergamot lavanta notaları limonun verdiği ferahlık ve ekşilik bence markanın en iyi parfümüdür hem de eski kafa olarak benim kokladığım en güzel kokulardan.... ve eski kafa olsada modern de sayılır bence çok hoş belki denemek için geç kaldım ama şişeli düşse alınıp kenarda tutulabileceklerden...

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 4295

Misafir
Lanu Strave;
Altı referansı bulunan ve bir tanesi çok ilgimi çekip diğer ikisi de hoşuma giden Era serisinde çok ilgimi çeken arkadaş bu.
Başlangıç seviyesi indie bir iş gibi davranıyor, materyal kalitesi ve daha doğrusu hem kaliteli hem de ucuz materyallerin ahengi gayet garip. Bu dengesizlik ve sakarlık Strave’yi benim için karanlık gurman sınıfına rahatlıkla sokmaya yetiyor.
Frambuaz, kakao tozu, gül, sandal, aseton ve alttan hiç de sinsice gelmeyen bangır bangır sentetik civet hem de felaket…

Lanu Ferval;
Aynı materyal seçkisi ve ahengi burada daha az dalgalı mevcudiyetini sürdürmekle beraber Ferval çok masum, az pasaklı ve aklı geçmişte kalmış yakın zaman jenerasyonundan nostaljik bir şipre floral. Sabun, acı yeşil, çiçek, paçuli, böcek, yosun ve odun…

Lanu Silleon;
Hayatımda karşılaştığım en garip ama bu garabetin altında da ne olduğunu gayet belli eden çay referanslarından biri. Bir diğeri için de Jean Charles Brosseau The Brun’e bakılabilir. The değil ama e’nin üstünde şapka olanı yani Fransızca çay olan The; klavyede üşendim…
Kirli, köhne, koyu renkli ve niyetsiz bu çay da yukarıdakiler gibi neden var olduğunu sorgulamakta belki de ben de öyle olduğum için sevmişimdir…

Acemiburun

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Tom Ford - Antrasit
Yine o koku Bazlık.
Bazlık nedir? Göçmen köylerin, yabani otlar topluluğuna verdiği bölge. Mesela çamlık,kavaklık gibi.. En azından Trakya da böyle bea.
Kuru yeşil yapraklar ve acı keskin bir açılış sunuyor bize , bazlığın yanına iyice havasız, kupkuru odun hatta biraz daha tütsü yaktık mı tamamlanıyor. O kadar kuru,yeşil ve acımtırak koku birleşimi bana metalik bir tat veriyor.
Seni de encre noir , gucci GA , Opus 11 in yanına alalım.
Pdm- herod
Tabac rouge nun daha kullanılır hali diye düsunüyorum ama ikiside tüylü ,sıcak vanilya efekti beni sarmıyor. Naxos bu gruba dahil ise eğer onu seçerdim. Tabi burdan 'Tabac God' Jekeye selamlar..

Son düzenleme: