Bu Hobiyle İlgili En Sevmediğiniz Şey?

Debussy

Pure Parfum
Satış Onaylı
Aklıma gelenler doğrudan hobi ile ilgili değil de daha çok konum ile ilgili olduğu fark ettim, yani Türkiye'de yaşamasak güzel hobi :D. Erişebilirlik misal: Özel bir parfüm veya esans almak istiyorsan "Amerikan başkanı dahil herkesi devreye sokun" moduna girmek zorundasın:).

Son düzenleme:

remy

Pure Parfum
Benim binbir zorlukla bulduğum parfümü odama giren akrabam veya eş dost arkadaşımın kendi üzerine sormadan danışmadan boşaltması.. Birde yetmezmiş gibi farklı bir parfümü daha eline geçirip onuda üzerine sıkması..
Ve benimde onun gırtlağını sıkamamam :(

İkinci olarak fragrantica daki puanlar diyebilirim.. Allahsızlar neye göre puan veriyorlar çözemedim :)
Çok yanıltıcı puanlar var.. oradaki puanlamayi dikkate almıyorum bir süredir.

Üçüncüsü ülkemizdeki fiyatlar ve fiyatlandırmalar. 2017 senesinde ml fiyatı 2,50tl olan Cedrat Boise bugün 6tl.. Hiçbir parfüme böyle zam gelmemiştir herhalde..
Yüzde 30-35 arası değişiyor diğer parfümler.. Cedrat Boise yüzde 130-140 artmış durumda mesela.

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Etrafımdan sürekli "Bu kadar parfümü nasıl bitireceksin?" şeklinde sorular duyuyorum... Amacımın hiç bir zaman onları bitirmek olmadığını, keşfetmek, öğrenmek ve zevk almak olduğunu anlamıyorlar.

Diğer şikayetim biraz kendime... Bir türlü doyuma ulaşamıyorum. Elimde sıra gelmediği için deneyemediğim onlarca decant, sadece 1-2 ml kullanılmış ve kenara konulmuş şişeler olmasına rağmen ben hala yenilerin peşinden koşuyorum :)

Mertus

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Türkiye'de fazla parfüm kültürü olmaması nedeniyle bazı parfümlere insanların aşırı tepkiler vermesi beni rahatsız ediyor. Tarz olarak zaten fresh kokuları seviyor ve kullanıyorum. Buna rağmen bazen dekant denemelerim sırasında bile olumsuz tepkiler gelebiliyor. Beğenilen bir parfüm olduğunda ise tam tersi ayıp bir şey var gibi genelde sessizce soruluyor veya iltifat ediliyor. Gerçekten enteresan bir ülkeyiz :)

ERGUN

Administrator
Yönetici
benim için en önemli sorun 2010 da yürürlüğe giren ydışı kozmetik yasağı. kozmetik özelinde genel anlamda yiçinde birilerinin zaten dolmuş ve taşmış ceplerini daha da doldurmaları için çıkarılmış yasaklar kanunlar ve batıl yasakçı zihniyet. mahalle bekçisi jargonundaki ''yassah hemşerim'' in tüm ülkeyi esir alması ve bu şekilde yönetilmeye maruz ve mecbur kalmak tek derdim.

Babaerenler

Pure Parfum
Satış Onaylı
Bu hobi için en çok benim de doymazlık durumu canımı sıkıyor dostlar. Ne kadar şunu alıyım bir daha almayacağım desem de olmuyor her daim radarda bir parfüm oluyor.

Parfüm fiyatları malum durum. Bu sebeple çoğu parfümü edinemeden nokta atışı tercihlere hatta güvenli limanlara yönelmek durumunda kalıyoruz.

Kalıcılık durumu hakeza can sıkıcı olmaya başladı IFRA ve doğal içerik yasağı adeta içimde ayrı bir kanayan yara.

Starboy

Perfume Lover
Satış Onaylı
IFRA yasakları ve bunu bahane eden parfüm evlerinin yaptıkları reformülasyonlar. Ayrıca ülkemizde bir çok parfüme ulaşmanın zorluğu. Bir çok parfümün ülkemizde satışı yok varsa bile kısıtlı stok nedeniyle satın alması çok zor ve pahalı

blerox

Perfume Lover
Satış Onaylı
Maalesef yaşadığımız coğrafyada insanların tercihlerine saygı gösterilmediği için benim bu hobiye tutkunluğum da kimi zaman anlamsız, acıyan bakışlarla karşılanırken kimi zaman da hadlerini aşarak enayi gözüyle bakılıyor. Özellikle dekantlarda şu kadarcık parfüme o para verilir mi şu yapılır mı bu yapılır mı gibi oldukça sığ yaklaşımlar görmekten bıktım gerçekten. Tamam pahalı bir hobiyi gerçekleştiriyoruz ama genel anlamda, hobinin ne olduğunun kavranamaması bunda temel etken elbette.. Tabii yıllar içinde bu şekildeki yaklaşımlara karşı savunma mekanizması geliştiriyorsun ister istemez, sorana sallıyorum ucuz bir fiyat, fresh veya ağır gibi sığ yorumlar yapıp geçiyorum.

Son düzenleme:

Ntmm22

Pure Parfum
aslında Sıkıntılanacak çok şey var, fiyatlar, parfümlere ulaşılabilirlik, etrafın kesinlikle anlamaması saygı duymaması saçmalık olarak görmesi, sizin için çok kıymetli kokuların bile koku kültürü gelişmediği için farkedilmemesi gibi.
Ama bu güzel hobi bütün sıkıntıların üstünü örtüyor benim için, güzel bir kokuya sahip olup kokladığımdaki mutluluk yeterli oluyor:) forum sayesinde bir çok parfüme ulaşabiliyoruz, dekantlarla fiyat yükünü biraz azaltıyoruz, biz bize destek olup ne kullandığımızı hergün söyleyerek uzaktanda olsa farkediyoruz, vakit hobiden keyif alma vaktidir:)

Son düzenleme:

israfilkilinc4638

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
herşeye para harcayan arkadaşların ayda 500 tl lik sigara içen arkadaşların kendine bir parfüm alip da kullanmaması senin parfümlerini kullanması da ne yazık ki can sıkıcı arkadaş oldugu için birşey de diyemiyorsun
Aynen öyle hocam katılıyorum. Ek olarak ayda 500-750 tl sigaraya harcayan birinin parfüme ayırdığım aylık 100-200 tl'yi çöpe atıyorsun, boş işler bunlar vs gibi yorumlar yapması ayrı bir olay. Sonuçta sigara onun hobisi parfüm benim, ama anlatamıyoruz işte :(

Akropolis

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Aynen öyle hocam katılıyorum. Ek olarak ayda 500-750 tl sigaraya harcayan birinin parfüme ayırdığım aylık 100-200 tl'yi çöpe atıyorsun, boş işler bunlar vs gibi yorumlar yapması ayrı bir olay. Sonuçta sigara onun hobisi parfüm benim, ama anlatamıyoruz işte :(
çok dogru hocam kimsenin birşey demeye hakkı yok ama aylık 500 lira sigaraya veren kimsenin böyle demeye hic hakkı yok sigara bir ayda bitiyor ama parfüm 1 yıl kullanılıyor üstelik

murat0625

Perfume Lover
Satış Onaylı
6 ay öncesine kadar bende sigara kullanıyordum, sigarayı bırakırken motivasyon kaynağınıza sıkı sıkı sarılmanız gerekiyor, kimi bunu sağlık olarak seçer, kimi bunu maddiyat olarak seçer, ben motive olurken sigaraya vereceğin parayla parfüm alırsın diye yaptım, ne zaman sigara bastırsa o zaman parfüm alamazsın seç birini diyerek yaptım parfüm kazandı :) yinede bazen abartmıyor değiliz ama seviyorum yapacak bir şey yok

İlyas

Perfume Lover
Satış Onaylı
Bonzai kullansam bu kadar bağımlı olmazdım. Tedavisinide İsviçreli bilim adamları bulana kadar da beklemeye niyetim yok. Top 10 yapıp dekantla yürüyeyim jübile yapayım diyorum o da yok. Lüks tüketim adı altında taksit yapılmaması ayrı bir ayrıştırma. Parfümden bile kutuplaştırma yapılmasından nefret ediyorum. Hobinin en sevmediğim yanı bu ayrımcılık ve kısıtlama.

erdimurat

Extrait de Parfum
Herkes o kadar güzel özetlemiş ki... Her biri ayrı sorun. Benim için buradaki sorunların en başında erişilebilirlik ile yüksek fiyat geliyor. Kurlar bu kadar yüksek olmasaydı ya da her istediğimiz kokuya anında ulaşabilseydik çok daha güzel olurdu her şey.

Ben artık çevremden gelen “Bir parfüme o kadar para verilir mi?” ya da “O kadar parfümün var yetmedi mi?” tarzında gelen laflara kulak asmıyorum. Kendi kazandığım para ile aldığım için, kimseye laf söyleme hakkı tanımıyorum :) İyi niyetle gelen sorulara da herkesim zevklerinin ayrı olabileceğini söylüyorum. Kimisi saat hastasıdır, kimisi gezmeyi çok sever, kimisi başka şeyleri. Benim de hobim bu. Evet oldukça pahalı bir hobi ama düştük bu kuyuya bir kez ne yapalım :)

Dediklerimi kimse yanlış anlamasın. Neredeyse hepimiz o yollardan geçtik ama hayatı genel beğenisi olan üç beş fresh parfümden ibaret olan arkadaşlarımın parfümlerimi saçma sapan şeylere benzetmelerini de komik buluyorum :) Genelde de “Bu hacı yağına benziyor yiaaa” tarzında oluyor. Ya biz hacı yağı tanımını bilmiyoruz, ya da onların burunları belli başlı kokular haricindeki her kokuyu hacı yağına benzetiyor :)

genjuri

Eau de Parfum
Benim için Türkiye'de yaşadığımız için parfüm kültürününün olmaması, senin o kadar değer verdiğin parfümü hele hele yerlere göklere sığdıramadığın parfümü arkadaşının *ya o kadar para verilir mi, 1tane kokuya* demesi. Seni o anda yerin dibine sokuyor, üstüne üstlük gidip sansiro veya D&P doldurmalardan alıp karşına geçip bak bende aynısını aldım demesi :mad:
Diğer nokta ise yorumlara bakıp tamamdir bu kesin benim eşimin seveceğim kokudur dedikten sonra kör alış yapıp almak ve parfüm eve geldiğinde de eşimin o parfümü sevmemesi :(

mert.kaan22

Eau de Parfum
İşin kötüsü adama anlatıyorum hiçbiri orjinal gibi olmaz hiçbir şekilde diye o gün kabul ediyor ertesi gün yine baslıyo o kadar para verilmez o paraya d&p den 8-10 tane alırım diyo çıldırtıyorlar insanı :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi