Bu Hobiye Nasıl Merak Saldınız

Miriel

Eau de Parfum
Forumda böyle bir başlık göremedim. İlginç hikayeler çıkacaktır. Dinleyelim. :)

Benim başlangıcım garip çünkü hatırlayamayacağım kadar küçük yaşlarda dedemin hacdan/umreye getirdiği kokuları alıp ceplerime doldurarak geziyormuşum. :) Benjamin Button vari bir durum var sanırım o zaman o kokuları severken şimdi ağır kokulardan uzak duruyorum :D Dolayısıyla başlangıcı bilmiyorum. Lise döneminde Blade Rebull ve açık parfüm denemelerim oldu ama tatmin etmedi. O zamandan bugüne birçok farklı koku denedim şimdi de buradayım.

Denemeye be tecrübe etmeye devam.. :)

Son düzenleme:

M-rah

Pure Parfum
Satış Onaylı
Orta okul zamanlarım dayımın her sene berlin'den getirdiği after shave parfümlerle tanıştım.O zamanlar kutu içinde MAN adı altında gelen after shaveler şimdilerin joop parfümü ama renkleride dahil olmak üzere çok benzerler kokular ama tabi omznlar kırmızısını çok seviyordum maviside fena değildi şimdiki kırmızı joop o kadar çekmiyor beni...

alisofya

Eau de Parfum
Çocukluğumda Halamın parfümerisinde geçirdiğim vakitler ve her gittiğimde bir sürü tester parfümlerle eve dönüşüm, tek tek bütün testerları koklama merakım ile başlayıp sonrasında ortaokul,lise yıllarında caldion,dunlop,jagler yada avon gibi parfümlerle geçirip son 2-3 yıldır ise tekrardan çocukluğuma dönmüş gibi bu hobinin tavan yaptığı bir durumdayım Allah sonumuzu hayır etsin :eek::confused::p

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
Ben islami kitaplara merak salmıştım küçükkende, daha ergin olmadan önce. tabi doğru islami kitapları okumak lazım. İslamı, mevlana gibi, Yunus Emre gibi anlamak lazım. Günümüzde kimilerince sevilmeyen hocaları da seviyorum, mesela yaşar nuri öztürk.

Bir yakınım alkol üzerimde bulaşıkken namaz mı kılınır demişti ki alakası yoktu diye biliyorum ama o zaman etkilenmiştim. Şimdi böyle takıntım yok.

Rahmetli babamdan misk kokusu istedim. Yıl 1987-88 yılları olması lazım. Bana Brut fabarge getirmişti 50 ml lik, plastik şişede. Çok şık şişesi vardı. Belki 33 Brut muydu hatırlamıyorum. Kokusu güzeldi, yoğundu..

Sonra üsteledim ve iki 3 ml lik şişede, biri tam dolu değil, biri gül yağı gelmişti. Çok güzel koku idi o gül yağı.

sonra 1992 lerde old spice ile karşılaştım. harika idi. mesela hele o sarımsı-beyaz jeli vardı old spice ın, traj jeli, mükememl kokusu vardı :cool:;):)... Cenneteymişimiz o dönemler... Groseri ( tansaş o zamanlar) de raflar old Spice ürünleri dolu idi

Şimdi alkolsüz, öz parfümleri, miski, balina amberini ( ambergris, gri amber) civeti ( tek başına kullanılmayacağı kanaatindeyim civet in) ve diğer bitkisel kokuların essential hallerini falan almaya çalışıyorum...

Parfümlerle de irtibatım var, kimiyle derin :cool:;):)

işte müslümanlıkta koku çok geçiyor. kuran ı kerimde ve hadislerde. bu beni etkiledi koku merakında ve parfüm merakındada sonuçta . birde tabi sevilmeyecek nimetler değil. şükürler olsun :cool::);):) . kişiyi farklı dünyalara sürüklüyor, rahatlatıyor, enerji veriyor kokular .. üzüntü veren müziği dinlememek lazım, genelde enerji veren, huzur veren müzikleri dinlemek lazım. kokularda da geçerli :D :) ..

bir yakınım ağır grip oldu. ilaç da kullanmamış mı ne, şimdi koku duyusunu yitirdi. geçmiş olsun kendisine. aman bizleri allah korusun hayırlısıyla. hele parfüm sevenler olarak daha üzücü bir durum. çok nimet var elhamdülillah, kıymetini bilmek lazım :cool:;);):)

Son düzenleme:

chypre

Perfume Lover
Satış Onaylı
tüm keşifler meraktan yada tesadüften ortaya çıkmıştır.
bende tesadüf eserim parfümmerakı bloğunu bulmuştum daha sonra ordaki parfüm anlatımlarını okumaya başladım bir kaç sene önce.
bazıları hoşuma gitti bazıları merakımı uyandırdı
daha sonra şans eseri şimdilerde pek ortada olmayan sarın Emre Özetçi beyfendiyle tanıştım ve alışverişim oldu çok memnun kaldım ama sonra kendisi bu işlerden artık yorulduğunu ve bana başka birininden alabileceğimi söyledi.
çok fazla parfümü olan tanıdık bir arkadaş ismini tahmin edersiniz.
sonra o foruma üye oldum ordan da bu güzel foruma.
artık iflah olmaz bir parfüm tutkunuyum...

mirtillo

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
1996'da eve yurtdışından hediye gelen Sauvage'ı gidip gelip koklardım. Sonra abime Versace Blue Jeans alındı onu bazen kullanırdım gizli. Üniversite yıllarında da Cacharel Nemo alarak geri dönemeyeceğim bir serüvene girdim. Algımı genişleten deneyim ise İtalya'da bir niş parfümeriye girmem oldu.

Mode XL

Pure Parfum
Satış Onaylı
Abimin çok sevdiği bir parfüm vardı Jesus del Pozo Quasar diye. Ara ara gizlice sıkıp okula giderdim o zamanlar Fahrenheit çok revaçtaçtaydı. Sonra gel zaman git zaman L'eau d'issey, Fahrenheit, Boss No.6 derken bu işe bulaştık. Niche parfümlerle ilk 2011 yıllarında parfumtutkusu forumu ile tanıştım. O zamanlar hem dolar kuru düşüktü hem de parfümlere çok rahat ulaşabiliyorduk. Şimdi resmen el yakıyor.

drekremcakal

Pure Parfum
Yasaklandı
Üniversite 4 teyken 1 tane imza kokum olsun diye girdim bu işe 2 tane bvlgari aqua serisi- 1 tane 212 man derken hooop nerden nereyee. Meğer kör kuyuymuş bu hobi çıkamadık bir türlü:)

İlyas

Perfume Lover
Satış Onaylı
Kuzenimin Amerikan pazarından alınma jean paul gaultier le male'ini araklamayla başlayıp karaborsa biletten elde edilen gelirle iceberg twice ile devam eden süreç(vcd oynatıcıda almıştım :) ) sonrasında saçma deneyimler by man dg 3 şişeyle artan merak zamanla hobiye dönüştü ve sonrası malum nişler ocağımızı batırdı :)

Gökhan Burak Erdem

Pure Parfum
Satış Onaylı
çocukluktan beri herşeyi koklamaya çalışırdım, arabalar çalıştığında egzos borularına yapışıp benzin dumanını koklardım, sonra duman arabasının arkasından koşup ilaç kokusu, taşlar, ağaçlar, misafirlikte gidilen evdeki tüm parfümler rujlar vs :D sonra param olmadığı için zorla babama parfüm aldırırdım :D neler neler... designer kokulara giriş ise terre ile üniversite 1 de başladı, bi akşam nerden esti bilmiyorum ceplerimi yokladım, para sonunda ordaydı :D ve o gün bu gündür kokuların peşinden koşmaya devam ediyoruz :)

Palavur

Pure Parfum
Babamdan bana gecti bu guzel hobi. Simdide ben kendisine bolca hediye ediyorum. En son Caron Third man ile tanistirdim.

mm.olcayto

Pure Parfum
Satış Onaylı
Babamin parfumlerini kullanarak basladim bende. Sonrasinda guzel bir hobiye sahip oldum.

ak88

Eau de Toilette
üniversite zamanı yazları çalıştığım yere ara sıra sahte parfüm satan bir amca gelirdi. lacoste essential satmıştı bana. hoşuma gitmişti. sonra bir şekilde orjinalini aldım.ama kullandıkça beğenmemeye başladım.yeni koku arayışına girdim. sonra kendimi forumda buldum:)

sedobey

Pure Parfum
Satış Onaylı
şimdi biz bu işi hobi olarak seçtik ve kokular bizi kendine doğru çekti,
ben daha ilkokul yıllarındayken parfüme karşı ilgim vardı ama tabiki 80lerde hem de doğunun küçük bir ilinde çok fazla bir şansa sahip değildim, ailem esnaf olduğu için ben de okuldan arta kalanlarda dükkanımızda çalışırdım, karşı esnaf komşumuz kıyafet satardı ve dükkana koku da getirirdi, kapaklarından koklar arada sırada alırdım, ortakouldayken brüt, old spice, snob, first class diye başladık bunlara o yoklukta haliyle bunlar ne güzel kokular derken şimdi ise aventusa burun kıvırır hale geldik :)

Avalon

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Yurtdışında okurken Duty Free shoplar ve öncesinde amcamın onur airde pilot olması sebebiyle her dönüşünde bana hugo boss burberry ve türevi parfümleri hediye etmesiyle başladı :)

özgür

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
Bende sigarayı bıraktıkdan sonra koku almam 1 yıl içinde çok arttı ve sigarayı bırakıp başarılı olan herkesden aylık sigara giderlerini bir başka hobisine ayırdığını gördüm bende bütçem dahilinde bu doğrultuda ilerliyorum inş birdaha başlamayız.

luminescence

Eau de Toilette
Bu his,doğayla iç içe geçen çocukluğumdan beslendi..Yabani menekşe yapraklarını parmaklarıma yapıştırıp oje,kırmızı dutu dudaklarıma sürüp ruj,yoncaların örülüp başıma takılmasıyla taç,kokulu has pembe güllerin toplanıp reçel yapmak için ortaya dökülmesiyle de beynimde oluşan güzellik duygusundan temelini aldı.Şimdi hislerin şişelenmiş sanat halini arıyorum.

Umut Aras

Perfume Lover
Satış Onaylı
Ortaokulda matematik hocamın kokusunu çok beğenmiştim dersten sonra sordum jagler demişti dün gibi hatırlarım hemen gitmiştim o zaman çarşıda küçük kozmetikçiler vardı ordan jagler almıştım sonra dunlop sonra dayım Almanya’dan Kenzo Pour Homme getirmişti öyle yavaş yavaş aldı yürüdü merak 2003 den beri :)

Mehmetburuk

Extrait de Parfum
Eskiden beri varolan ama farklı dünyaları tanıdıkça zenginleşen bir merak.
Küçükken minik misk şişelerini inceleyerek başlayan, biraz daha büyüyünce doldurma parfümlerle ilerleyen sonrasında da nish designer dünyasını tanımaya başlayınca dekant şişelerine evrilen bir süreç. :)

Guns

Pure Parfum
Satış Onaylı
Limon kolonyası tütün kolonyası derken buralara geldik :D

Pomak

Perfume Lover
Moderatör
İlk olarak 95 senesi yazında dayımın Mazda 626 arabasının torpido gözünden CK ONE yürütmemle başladı. İlk kokladığımda hayran kalmıştım şimdiki ck one lar dan çok farklıydı, hem çok daha güçlü hem çok daha güzel kokuyordu o zamanlar. Daha sonra harçlıklarımdan biriktirerek kendime Harley Davidson Legendray parfüm ve deo set almıştım 15 li yaşlarında bir çocuk için baya bir maskülen bir seçimmiş şimdi düşündüğümde. Kokusu hala hafızamda dır harley davidson ın