Abartıldığını düşündüğünüz, el birliğiyle abarttığımız, büyüttüğümüz, parlattığımız parfümler

HOCA

Pure Parfum
Satış Onaylı
Birkaç isim dışında bence kalanını abartmayın :) birkaç sanat eseri

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

asumer

Founder Administrator
Yönetici
Yok olmaz, reçete yazamam Asumer Bey. Herkes kendi doğrusuna kendi ulaşmalı.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sen insanlara yol göstereceksin ki herkes kendi doğrusunu bulsun. deneyimlediğin yüzlerce kokuyu paylaşmazsan nerde kalır forum kültürünün güzelliği. :)

Mode XL

Pure Parfum
Satış Onaylı
Amouage İnterlude çokca abartıldığını düşünüyorum. Dia gibi Epic gibi şaheserler varken İnterlude gereksiz abartılıyor bence.

Tamer

Eau de Toilette
Bir zamanlar LİDGE ismini oyle cok okudum oyle hos yorumlari vardi ister istemez cilgin gibi merak ediyordum. Gun olaki sonunda dekant elime gecti kargo posetini paramparca ettikten sonra 1 fis derin derin icime cektim alalala cok koyu aci bi sekilde yaprak kokusu aldim. Neyse baslangic bu dedim hala elim burnumda saatler gecti yapi degismedi. Tenden ayrilacak iken aci kakao goz kirpti ve finish... Yok yok gercekten abartilmis ne sisesini ne kokusunu istemiyorum.... Lutfen sevenleri bana kizmasin. Burnuma soz geciremedim

HOCA

Pure Parfum
Satış Onaylı
Tamam duru olabilir :) zaten diğerinin ismini sevmemiştim... :)

Yinthei

Extrait de Parfum
Satış Onaylı
-Nautica Voyage
-Creed Virgin Island Water
-Creed Aventus
-Abercrombie Fitch Fierce
-Chanel Bleu de Chanel
-Chanel Allure Homme Sport

Evet, hepsi çok iyi parfümler olabilir; ama bu kadar abartılmayı hak ettiklerini düşünmüyorum. Şahsen ben okuduğum tüm o abartılı yorumlardan sonra bu parfümlerin hiçbirinde umduğumu bulamadım.
Bu mesajımda bahsettiğim Bleu de Chanel'den özür diliyorum. Daha fazla parfüm deneyimledikçe BdC'in değerini gitgide daha fazla anlamaya başladım. Herkesin dediği gibi kurtarıcı parfüm. Yabancıların "all season all occassion" dedikleri parfümlerin başında geliyor artık benim için. Elimde şu an yok ne yazık ki, ama aklıma geldikçe özlüyorum. Biraz durumları toparlayınca edinmek istiyorum bir şişe. Ne kadar doğru bir benzetme olacak bilmiyorum ama şu durumla çok örtüştürüyorum: Evinizde istediğiniz kadar kaliteli kafaüstü kulaklıklar, hoparlörler, amfiler, ses kartları vs. olsun dışarı çıkarken iPhone kulaklığınızı yanınıza alıp çıkmak gibi Bleu de Chanel kullanmak. Evde sanat eseri edasıyla yatmakta olan ancak günlük kullanıma uygun olmayan şişelerin arasında evden çıkarken elinizin gittiği o parfüm.

Özgün Demir

Eau de Toilette
Forumda genelde niş markaların abartıldığını düşünüyorum. Bakıyorum şu anda sadece niş alan, bir şişe parfüme düşünmeden 400-800 lira para veren takasını yapan, moda markalarını adına bile almayan azımsanmayacak bir kitle oluşmuş. Bu kötü değil elbet ve genel olarak da "kalite" anlamında niş markalar gerçekten de moda üreticilerinden daha iyi ürünler sunuyorlar bu doğru. Ama bir parfüm olarak, kullanılabilite olarak, olmuşluk olarak değerlendirdiğimizde acaba tek başına "kalite" yeterli bir kıstasmı bilmiyorum.

Bugün encre noir, ungaro III, l'anarchiste gibi kolay ulaşılabilen güzel kokular hiç fena değilken yaklaşım "artık ben oldum, tek iyi parfüm niş parfümdür'"e kaymış gibi. Ama bakıyoruz 10nişten 9unda sıkıntılar var. Evet esans kaliteli, evet esans kuvvetli. Ama harman balanslı mı? Gidişat tekdüze mi akış var mı? Kuvvetli ve hafif notalar arası uyum var mı? Bakın mesela çoğu niş hep ağır esanslara abanıyor. Adam gibi turunçgili çiçeği kullanabilen niş az. Çünkü bu daha ustalık emek gerektiriyor. Ödü, vanilyayı, sandalı basmak kolay. Hadi koy ardış yemişini, kombine et sicilya limonuyla, biraz meşeyosunu koy sentetik de olsa, bunlarla ardış katranıyla gümüşi bir karakter ver, yapabiliyor musun? Yok. Hep aynı ağır bayık, alt grup yoğun esans kombineleri. Tabi bu da güzel ama her zaman gitmiyor. Ama bir guerlain, dior yıllardır farklı, cesur notalarla denemeler yapıyorlar kimi zaman tuturuyorlar. Diğerlerinden sıyrılan creed var sevdiğimiz o da tüm dünyadan koku karakterlerini şişelerinde birleştiriyor. Ama ağırtop niş markalarda bunu çok göremiyoruz. Ya da yapsalar bile yine birşeyler eksik kalıyor, yani kalite yükske diye parfüm tamamlanmış olmuyor, e o açıklık moda markasında da varsa, niş markadada varsa hala olmamış bir parfümdür ve üzerinde durmaya pek değmeyecektir diye düşünüyorum. Ha tabi ki çok iyi nişler de var ama onlar da azınlıkta.

Hal böyle olunca kendimizi o kadar da bunlara kaptırmamak paraları çarçur etmemek gerek diye düşünüyorum. Şahsen 800 lira amouage'un bilmemne parfümünü alıp sandala, ambere boğulacağıma 80lerden kalma vintage bir drakkar noir ya da boss spirit alıp o güzel zamanları hissetmeyi tercih ederim.

M

Mehmet

Misafir
Valla özgün bey güzel bir yaklaşıma sahipsiniz

Ama benim bu konuda uzman gördüğüm "ben olmaya başladım" diyen kişiler zaten designer eski kokular geri donus yapıyor ve asıl o kokuları bulmak kullanmak için daha büyük eğilim içine giriyorlar bunu son 1yila ait mesajlarda sık sık görebilirsiniz

Bu arada eleştiri gibi olmasın açıklamam dediklerinize katılıyorum

Meursault

Perfume Lover
Satış Onaylı
Forumda genelde niş markaların abartıldığını düşünüyorum. Bakıyorum şu anda sadece niş alan, bir şişe parfüme düşünmeden 400-800 lira para veren takasını yapan, moda markalarını adına bile almayan azımsanmayacak bir kitle oluşmuş. Bu kötü değil elbet ve genel olarak da "kalite" anlamında niş markalar gerçekten de moda üreticilerinden daha iyi ürünler sunuyorlar bu doğru. Ama bir parfüm olarak, kullanılabilite olarak, olmuşluk olarak değerlendirdiğimizde acaba tek başına "kalite" yeterli bir kıstasmı bilmiyorum.

Bugün encre noir, ungaro III, l'anarchiste gibi kolay ulaşılabilen güzel kokular hiç fena değilken yaklaşım "artık ben oldum, tek iyi parfüm niş parfümdür'"e kaymış gibi. Ama bakıyoruz 10nişten 9unda sıkıntılar var. Evet esans kaliteli, evet esans kuvvetli. Ama harman balanslı mı? Gidişat tekdüze mi akış var mı? Kuvvetli ve hafif notalar arası uyum var mı? Bakın mesela çoğu niş hep ağır esanslara abanıyor. Adam gibi turunçgili çiçeği kullanabilen niş az. Çünkü bu daha ustalık emek gerektiriyor. Ödü, vanilyayı, sandalı basmak kolay. Hadi koy ardış yemişini, kombine et sicilya limonuyla, biraz meşeyosunu koy sentetik de olsa, bunlarla ardış katranıyla gümüşi bir karakter ver, yapabiliyor musun? Yok. Hep aynı ağır bayık, alt grup yoğun esans kombineleri. Tabi bu da güzel ama her zaman gitmiyor. Ama bir guerlain, dior yıllardır farklı, cesur notalarla denemeler yapıyorlar kimi zaman tuturuyorlar. Diğerlerinden sıyrılan creed var sevdiğimiz o da tüm dünyadan koku karakterlerini şişelerinde birleştiriyor. Ama ağırtop niş markalarda bunu çok göremiyoruz. Ya da yapsalar bile yine birşeyler eksik kalıyor, yani kalite yükske diye parfüm tamamlanmış olmuyor, e o açıklık moda markasında da varsa, niş markadada varsa hala olmamış bir parfümdür ve üzerinde durmaya pek değmeyecektir diye düşünüyorum. Ha tabi ki çok iyi nişler de var ama onlar da azınlıkta.

Hal böyle olunca kendimizi o kadar da bunlara kaptırmamak paraları çarçur etmemek gerek diye düşünüyorum. Şahsen 800 lira amouage'un bilmemne parfümünü alıp sandala, ambere boğulacağıma 80lerden kalma vintage bir drakkar noir ya da boss spirit alıp o güzel zamanları hissetmeyi tercih ederim.
Özgün Bey 8 aydır ilgiliyim parfümlerle ve forumla. Sıralamamız genelde şu şekilde;
Designer<Niş<Vintage Designer<Guerlain Derby:):). Ben de bu sıralamayı bozmuyorum.

drekremcakal

Pure Parfum
Yasaklandı
Kouros
ursa
coromandel
ambre russe
adı çok geçen ve kendime göre içinde hiçbişey bulamadığım kokular