Aşk + Aşk Nedir + Hayatın Anlamı Nedir

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
ah o aşk yok mu? aşağıdaki karikatür, kimimiz için her aşk olmaza örnek :

****** git lan ada iki erkek ve eros aşk oku karikatürü.jpg
ada iki erkek ve eros aşk oku karikatürü.jpg

biraz daha gülelim
ferhat şirin dalga geçenler dağı deldirme mektubu karikatür.jpg

nacizane, kuran-kerim den ayetlerde vererek aşkı, aşk ve hayat acısının anlamlarını yorumlayacağım. :cool:;):)

Kuran-ı Kerim Bakara Suresi 2/214 '' Yaşar Nuri Öztürk '' 27.10.2015 meali !!! :''
Yoksa siz, sizden önce gelip geçmiş olanların karşılaştıklarının benzeri başınıza gelmeden cennete gireceğinizi mi sandınız? Onlara şiddetler, belalar ve zorluklar gelip çattı; sarsıldılar. Öyle ki, resul ve onunla birlikte inananlar, "Allah'ın yardımı ne zaman?" diye yakarıyordu. Haberiniz olsun ki, Allah'ın yardımı çok yakındır. ''

yukarıdaki yazıyı okuyunca neden aşk acısı çektiğinizin sebebini, bir nebze açıklıyor ayet ve diğer acıları. bu aşk acısını yaşamayan yok sanırım. allah'tan umut kesilmez, bakın ayet sonunda allah ın yardımının yakın olduğu yazıyor :)

Kuran-ı Kerim 22/10 Hacc Suresi '' Yaşar Nuri Öztürk '' 27.10.2015 !!! Meali : '' "Al, işte bu, iki elinin önden gönderdiğidir. Şu bir gerçek ki, Allah, kullara asla zulmedici değildir." ''

bu hocayı sevmiyorsanız, başka güvenilir mealden bakabilirsiniz ..

Evet şimdi can alıcı noktalardan birini yazayım . kuran'da dünya hayatının, kim neyin peşinde koşacak diye falan yaratıldığı yazar. Allah, eğer allah tüm sıfatları ile, tüm rahmeti ile yeryüzünde, kulun yanında olmazsa, biz kulluğumuzu yerine getirmezsek neler olabileceğini gösteriyor bence. en can alıcı olay ise, insan zalimliğinin ne kadar kötü olduğunu görüyoruz ve anlıyoruz ..

Fakirlik, muhtaçlık, hastalık oluyor ama sana yardım etmekten kaçan, işin kolayına kaçan zalimlerle dolu dünya .. cennette ve dünyada allah'ın kıymetini daha bir iyi anlıyoruz, anlayacağız...

AŞK Karşı cinse duyulan aşk değildir sadece, anne sevgisi, evlat sevgisi, koku aşkı da vardır. aşk, bir bitkinin ışığa doğru ışkın ( örk yani bir çeşit dal uzatması ), dal uzatmasıdır. sarmaşık, ışkın burdan gelir. isteyen netten araştırabilir ayrıntılı..

AŞK Bir karşı cins gördünüz erkekler diyelimki. hemen bu bayan ne kadar güzel, çıksam, evlensem dememelisiniz bence. o bayan evli olabilir, nişanlı olabilir, sevgilisi olabilir. allah ım bana benzerini nasip et denebilir. bazen bu kavram unutulur o an, o ayrı..

kuran-ı kerim'de hurilerden çok bahsedilmesinin bir hikmetide budur. aşık olduğun kişiden daha güzel huriler var be aslanım, takma kafanı, doğruluktan ayrılma mesajıda vardır bunda.. huri dışında, dünya acısını yaşamış ve doğru yolda olan bir bayan daha üstündür hurilerden ve istenirse oda vardır cennette :) ...

bu arada evlilikte hoşlanmak sonra huy önemlidir. hoşlanmadığınız biri ile evlenilmez bu ayete göre olmuş oluyor.

AŞK. Sakatsındır ( kör, topal, sağır, felçli, ), bir şey yaparsın ve insanların kötü ithamları ile karşılaşırsın, haksız yere hapse atılırsınız, vesaire vesaire, ama allah'ı unutmazsın. aşk işte budurda.

Kuran-ı Kerim '' 55/29 Rahman Suresi '' '' Yaşar Nuri Öztürk '' '' 27.10.2015 !!! Meali :'' Göklerde ve yerde kim varsa O'ndan ister. O, her an yeni bir iş ve oluştadır. ''

Kuran-ı Kerim '' 55/30 Rahman Suresi '' '' Yaşar Nuri Öztürk '' '' 27.10.2015 !!! Meali :'' Rabbinizin nimetlerinden hangisini sayarsınız yalan? ''

kuran-ı kerim 55/30 rahman suresi 30.ayet çok defalarca tekrarlanıyor o surede.. kötülerin, zalimlerin ceza çekeceğini bilmekte bir nimettir..

bir ayet daha verip ne demek istediğime geleceğim bu ayetle

İNŞİRAH (ŞERH) Suresi '' Yaşar nuri öztürk '' 27.10.2015 meali !!!
Mekke döneminde inmiştir. 8 âyettir. İnşirah, açılmak, genişlemek demektir.

''''''''''
1- Açıp genişletmedik mi senin göğsünü!

2- İndirmedik mi üzerinden ağır yükünü!

3- Ki o, belini çatırdatmıştı senin.

4- Ve yüceltmedik mi senin şanını!

5- Demek ki, zorluğun yanında bir kolaylık mutlaka var!

6- Zorluğun yanında bir kolaylık muhakkak var!

7- O halde, boşalır boşalmaz yeni bir işe koyulup yorul!

8- Ve yalnız Rabbine yönelip doğrul!

'''''''''

5 ve 6 ayete bakın. zorluğun ardından kolaylık müjdesi var. hayırlısıyla gelir inşallah sonsuza kadar :)

mecnunun sevdiği çirkince bir ablamızmış ama mecnun ah birde benim gözümden baksanız demiş. acaba mecnun daha güzel bir bayan görse, eski aşkını unutup yeni daha güzel bayanla uğraşır mıydı. her erkek yapmaz ama gençlikte bu çoğunluktur bence..

yukarıdaki paragrafa açıklayıcı örnek verelim. neden çoğunluklar büyük takımları tutar genelde. istanbul dışındakilerde, 3 büyük istanbul takımını tutar..

Bunun sebebi, güce duyulan aşktır. kazananın tutulduğu, yere düşene tepik atıldığı adaletsiz dünya olayı.. işte allah, kendi sıfatlarından kimini çekip, bakalım mutlak güç iradem olmadanda insanlar beni sevecekmi, bana itaat edecek minin sınavını yapıyor dünyada :):)

evet buradan hayatın anlamına geçeceğim iyice.

bu arada allah'ın varlık sırrı büyük sırdır. bunu öbür dünyada da öğrenebilecek miyiz bilmiyorum. Hz.muhammed çok derin düşünmeyin, dünya sınavını düşünün falan demiş, iyi insanlar olmaya çalışın falan gibi sözleri olmuş bu konuda. aman allah'a sığınırım hatam varsa . netten araştırın derim..

Kuran-ı Kerim 39/47 Zümer Ayeti 27.10.2015 '' Yaşar Nuri Öztürk '' meali : Eğer yerdekilerin tamamı ve beraberinde bir o kadarı, zulmedenlerin olsa, kıyamet günü azabın kötülüğünden kurtulmak için tümünü mutlaka fidye verirlerdi. Çünkü hiç hesaba katmadıkları şeyler, Allah tarafından karşılarına çıkarılmıştır.

yukarıdaki ayette, dünya nimetlerine dalmayın diyor hakkı, allah ı unutmayın diyor bence. evlat sevgisi, mal sevgisi, para sevgisi, eş sevgisi gibi sevgilere, aşklara dalıp allah ı unutmayın, çünkü azap karşısında hepsini unutacaklar. allah'ın azabı çok çetindir..

bu arada cehennem ebedi denirken oradaki ebed çok uzun manasında kullanılmış denir. kimine çok uuzzzzzzzuuuuuuunnnnnnnnnnnn azap var. ama allah'ın rahmeti azabını geçmişse o çılgın azap sonludur. deve iğne deliğinden geçinceye kadar cehennemdedirler falan ayeti de var yani bir sebep konuyor, cehennemden çıkış için. tabi o azabın saniyesi bile kötü, tavsiye edilmez. hem iyi kul olup çok güzel nimetlerden daha çok yararlanma imkanı da var.

bu arada namus cinayeti, aşk cinayeti diye sevgililerini, eski karılarını falan öldürenler için şu ayeti verip artık konuyu bitireyim burada yavaş yavaş :

Kuran-ı Kerim 33 Ahzab Suresi 28.Ayet '' Yaşar Nuri Öztürk '' 27.10.2015 Türkçe Meali !!! : '' Ey Peygamber, eşlerine şöyle söyle: "Eğer şu iğreti dünya hayatını ve onun süsünü istiyorsanız, haydi gelin size boşanma bedellerinizi vereyim de sizi güzellikle serbest bırakayım." ''

Kuran-ı Kerim 33 Ahzab Suresi 29.Ayet '' Yaşar Nuri Öztürk '' 27.10.2015 Türkçe Meali !!! : '' "Yok eğer Allah'ı, resulünü ve âhiret yurdunu istiyorsanız bilin ki, Allah sizin güzel düşünüp güzel hareket edenlerinize büyük bir ödül hazırlamıştır." ''

yukarıdaki iki ayette hanımları dünya malını isteme durumları oluyor ve bu ayetler iniyor.. bizim anlamamız gereken, peygamber hanımlarına bile isterlerse boşanma hakkı veriliyor ama büyük günah deniyor.

maalesef günümüzde uydurma islam adı altında, yok neymiş bayan evlenmeden önce izin almazsa erkeği boşayamazmış. islamı böyle dünya menfaati karşısında bilerek yaman bükenlerin sonu, cehennemin günde 100 defa allah'a sığındığı hüzün vadisidir.

kimi gerici diyordur, kimi ilerici yobaz. ben kuran'a göre konuştum inşallah.. eğer bir kötü sapık tarikata, cemaate mensupsanız mutlaka açığı vardır. ben çok buluyorum. isteyenle özelden konuşurum.

allah, bizi yoldan çıkaracakların alnında yazar diyor, ben şu an için şunu anlıyorum : '' yani bizi yoldan çıkaracak kişi bellidir, allah onu besbelli eder. '' .

AŞK Bir babanın, tıpkı 6 ay soğuk kutupta kalıp, kursağındaki yemeği yemeyip sonra yavrusuna yediren penguenin yaptıkları gibileri, allah rızası için evladına yapandır. tabi vefalı anaların yaptığıda aşktır, merhamettir ..

kimi aşk şarkısı çok güzeldir. o aşk şarkıları sanki ilahi gibidir.. ben böyle allah'ı düşünerek de dinlediğim olmuştur, kiminde kısmen de olsa yani tüm şarkı ilahi niteliğinde olmasa da bir kısmını ilahi niyetiyle dinlediğim olmuştur.. kimi ilahi diyede çok kötü ilahiler var.. her sakallı dede değil :cool::cool:

Nerelere Gideyim - Keremcem Feat Alihan Samedov , şarkısı :

Nerelere Gideyim - Keremcem Feat Alihan Samedov

hüzünlenenler güzel şarkılar açsınlar :)

aşk güzel anları tekrarlarda da sanki ilk gün gibi gene severek, gönül hoşluğu ile yaşamaktır.. ( baykal - baykalbul :) )

:) = :( + :)
:) = :( + sonzuz:)

uzun bir yazı oldu, katılmadıklarınız kısımlar olmuş olabilir. ben iyi niyetle allah'a kul olmaya çalışan biriyim . allah öyle iyi niyetlidir, merhameti özüne yazmış bir varlıktır ki ona kul olmak sonsuza kadar özgürlüktür :)

bu arada ulan ben, yani o kız, o bayan için boşuna mı ağladım diyen umarım olmuştur , bu yazıyı okuduktan sonra, haha ;):D . bayanlarda erkekler için :D... ya aslında boş diye bir şey yok. acı biberde acıdır ama yemeklerde genelimiz yiyor. aşk acısıda lazım aşkı anlamamız için ama aslında allah varsa acı yok :)

mutluluklar... :cool::):)

Son düzenleme:

baykalbul

Perfume Lover
Satış Onaylı
vefalı sanma hoş görünen her ruha giydirilmiş bedeni
aslında dizginlenmemiş ruhtaki nefis bunun nedeni

veya

hoş sanma hoş görünen her ruha giydirilmiş bedeni
aslında dizginlenmemiş ruhtaki nefis bunun nedeni

benden bir şiir elhamdülillah :) :cool::)

hocam şiirdeki demek istediğim, evet hoş birine aşık olmuş olabilirsin, çok çok güzel ve yakışıklı da olabilir ama huyu bozuksa bir işe yaramaz. vefasız yarı ne yapak hocam, arkadaşım; at gitsin aslında.. '' güzele doyulmuşta, gönlü güzele doyulmamış '' derler, tabi hoşlanacaksın evlendiğin kişiden ama bu ruha, huya dikkat edicen helede bayanlar buna çok dikkat etmeli. zaten belli sürede belli olur. kuran da ayet var huyada dikkat edin meallerinde..

'' yavuz sultan selim '' in şu şiirinide verelim ... :

Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur
Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur
Sâdıkâne belki ol bu âlemde dildâr olur
Yâr olur ağyâr olur dildâr olur serdâr olur
"Yavuz Sultan Selim Han"

Son düzenleme: