Sevgili Ziyaretçi,

Türkiye'nin en büyük Parfüm Forumu Kokuyorum.net forumumuza Hoşgeldiniz. Aşağıdaki linkten ücretsiz üye olabilirsiniz. Lütfen üyelik sonrası genel kurallarımızı okuyunuz. Satın alınan tüm ürünlerden Kokuyorum sorumlu değildir.

Üye Ol

Haftalık İncelemeler

Konusu 'Detaylı Parfüm Yorumları ve Marka İncelemeleri' forumundadır ve asumer tarafından 4 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

By asumer on 4 Temmuz 2020 09:57
 1. asumer

  asumer Founder Administrator
  Yönetici Administrator

  Katılım:
  25 Şubat 2015
  Mesajlar:
  1.638
  Beğenileri:
  7.176
  Pazartesi başlıyoruz....[​IMG]
   
  #1
  kosovic, ugurtepe, starmaster ve diğer 14 kişi bunu beğendi.
Tags: bu makale etiketlenmedi

Mesaj

Konusu 'Detaylı Parfüm Yorumları ve Marka İncelemeleri' forumundadır ve asumer tarafından 4 Temmuz 2020 başlatılmıştır.

  1. asumer
   asumer
   Untitled-1.png

   Geçtiğimiz hafta duyurusunu yaptığım haftalık incelemeler projemiz kapsamında bu hafta vetiver temalı referans kokuları siz değerli forum üyeleri için inceleme kapsamına aldık ve bu kıymetli parfüm özünün belki de dünyadaki en önemli referans noktası olan guerlain vetiver parfümünü dilim döndüğünce yazmaya çalışacağım.Guerlain'ın 1957 çıkışlı bu parfümü carven'in kendisinden 2 yıl önce çıkarttığı vetiver kokusuyla beraber bilinen 3 fazlı akortlanan ilk vetiver örneklerindendir.Günümüzde piyasada satılan pek çok vetiver parfümünün atası olarak kabul edilen guerlain vetiver bugüne gelene değin pek çok reformülasyon geçirmiştir.Bunun dışında farklı flanker modellerle de üretimine devam edilmiş ve ilk üretilen versiyonun dışında vetiver adı altında pek çok guerlain parfümü parfümseverlerin koku hafızasında yer edinmiştir.Sizlere 2007 üretim klasik vetiver parfümünü detaylı olarak,uzun zaman önce deneyimlediğim 1989 üretimi vintage versiyonunu da hatırladığım ve eski notlarımdan faydalanarak yorumlayacağım.uzun bilgiler vermeden direkt parfüme geçersek;


   açılış tozlu bergamot acı portakal yağı ve parlak limon notalarının vuruculuğuyla başlarken son derece canlı rafine asidite dengesi yerinde ve rahatlatıcı bir rahiyayla gerçekleşiyor.ilk saniyelerin ardından hafif tatlı muskat kişnişin derinlik noktasıyla kalp notalarına geçiş yolu tamamlanıyor.Bir guerlain imzası olan açılış bergamotu acı portakal yağının yüksek asiditesiyle derinlik ve gerçeklik kazandırılarak limon notasının cilası sayesinde gayet güzel bir yolla simule edilmiş.benzer bir açılış için Hermes un jardin sur le nil'de aynı gerçekçi turunç başlangıcı görülebilir.kalp notalarında birden ortaya çıkan vetiver kokunun tenden ayrılana kadar hakimi olarak kalacak ve eşlikçileri karanfil çiçeği,süsen kökü,karabiber ise sadece vetivere ince ayarlar vererek bir figüran olarak görevlerini yapacaklar.kalp notalarında başlayan vetiver son derece kaliteli,saydam,yeşil ve topraksı yapısı belirgin bir şekilde seyretmekte.Kalp notalarda vetiver notasının standart özelliklerini daha vurucu bir şekilde betimlemek üzere kullanılan elementlerden süsen kökü topraksılığı,karanfil ve sandal özleri yumuşaklığı,karabiber kekremsi yapıyı muhafaza etmeye çalışmış.dip notalara gelirken belirli belirsiz tütün meşe yosunu hafif tatlılıkla gelen tonka özünü yakalıyoruz.

   Guerlain-vetiver son derece canlı ve gerçekçi başlayıp bir anda kuru yeşil ve çekingen devam eden statiklik ile dinamiklik arasında kararsız kalan tende ve kıyafette son derece kalıcı ancak düşük farkedilirliği ile sadece size eşlik eden yeşil temalı rahatlatıcı bir parfüm.Faz açılımını tek cümleyle ifade etmem gerekirse nerdeyse tüm guerlain parfümlerinde yer alan Guerlainade akoru (üstte bergamot ve limon,diplerde vanilya ve tonka) temeli üzerine bolca vetiver özü eklenmiş ve vetiverin karakteristik özelliklerini vurgulayan yan oyuncularla desteklenmiş,kaliteli harmanın vetiverin doğasında olan saydamlığı sebebiyle her zaman aynı sonucu veremediği bir parfüm ortaya çıkmış.Genel anlamda sabunsu,yeşil,odunsu,aromatik yönleriyle ön plana çıkan kokunun açılış hariç lineer bir yol seyrettiğini söyleyebilirim.

   Yıllar önce deneyimlediğim vintage versiyonla arasında ciddi farklar olduğunu söyleyebilirim.Eski üretim vetiver'de tütün ve meşe yosunu daha belirgin hissedilirken çok ciddi performans farklılığı göze çarpmaktadır.bunun yanı sıra vintage versiyonunda açılış o kadar canlı değilken dry down'a doğru gitgide dumansı bir yol izleyen,topraksı ve aromatik hiisiyatı daha belirgin ve fazlar arası geçişleri net alabildiğimiz aslında farklı bir parfüm deneyimliyoruz.

   Günümüzde pek çok parfüme ilham kaynağı olan bu değerli eserin vintage versiyonuna Nishane-sultan vetiver güncel versiyonuna ise Tom ford grey vetiver yakın kokular.4 mevsim kullanmaya uygun olup ilkbahar yaz mevsimlerinde daha iyi sonuç alınabilecek,gençlerden ziyade üst yaş gruplarında daha iyi kendini ifade eden bu referans eseri vetiver seven herkes en az bir kez deneyimlemeli.
   ersan_u, Sparfume, kosovic ve diğer 17 kişi bunu beğendi.
  2. rasta82
   rasta82
   @asumer eline burnuna sağlık çok detaylı ve bilgilendirici bir yazı okuduk. vetiver dosyasını açıp bu türün başat parfümünü 1. sıraya koymadan başlamak olmazdı zaten. guerlain vetiver senin de bahsettiğin o meşhur guerlain imzası açılışıyla diğer ana eksene bu notayı almış parfümlerden ayrılıyor. bay guerlain in bu markaya bıraktığı en eşsiz, markayı dünya çapında farklı bir yere koyan faktörlerden biri de şüphesiz bu imzasıdır. şu anda markanın in-house burnu olan thierry wasser in eseri olan son dönem işleri markayı kitleye yaymak, satışını arttırmak amaçlı hazırlanan eskiye nazaran vasat işlerden ibaret maalesef. bir yandan da guerlain mirası yenmeye devam ediyor tabi:)

   malum vetiver yeşil notaların parfüm yapımında en çok kullanılanlarından biridir şahsen bu notanın parfümün ana merkezine konulduğu, adında ''vetiver'' kelimesi geçen parfümlerden ziyade, yardımcı, destek notası olarak kullanıldığı vetiverin o meşhur temizlik hissine ters köşe yapan karanlık parfümleri tercih ediyorum. bu kullanımın en sevdiğim örneği de popüler parfümlerimden biri olan jovoy-private label.
   Son düzeltme:: 6 Temmuz 2020
   Said, Ertuğrul, AbbathDoom ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  3. Ertuğrul
   Ertuğrul
   @asumer Eline emeğine sağlık zevkle okudum vetiver de Tf gray vetiver,Fm extraordinaire,Chanel sycomore çok severek kullandığım kokular bu harika inceleme için tekrar teşekkürler.
   hlttmz bunu beğendi.
  4. asumer
   asumer
   Said, Ertuğrul, cakalcarlos ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  5. Ömerikb
   Ömerikb
   Elinize sağlık