Bugün Hangi Parfümü Kullandım ?

azzura

Perfume Lover
Moderatör
Katılım
20 Haz 2017
Mesajlar
3,902
Yves Saint Laurent - Caban, sandalağacı temelinde açılışını bolca tütsü ile yapan bu tütsü sandal birlikteliğine eklemen çiçeksi nüanslar ile genel beğeniden uzak bir açılış gerçekleştiren parfüm durdukça sandal ağacının daha da belirginleşmesiyle daha keyif verici olmakta. Benim açımdan tek kusuru tatlılığının biraz dries van notende olduğu gibi fazla olması..
 

HakanA

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
30 May 2018
Mesajlar
1,075
Les Senteurs Gourmandes Incense Oud kullandım. Hafif bir oud kullanılmış. Deri ve safran hissedilir seviyede. Parfümde bir nota plastik gibi bir hava veriyor bu da hoş bir kirlilik katmış. Fiyatına göre çok başarılı.
 

Pomak

Perfume Lover
Satış Onaylı
Katılım
12 Kas 2016
Mesajlar
1,283
Scorpio Rouge

Bayılıyorum böyle 90'ların ucuz fujerlerine. Basit, kalitesiz plastik şişelerinin içlerinden çok güzel işler çıkabiliyor Scorpio rouge da beni bu anlamda olumlu yönde şaşırtanlardan oldu. Scorpio markası Fransız menşeili olup ilk parfümü de 1989 da çıkan bugün kullandığım Rouge, markanın üreticisi ise ünlü alman şirketi Schwarzkopf & Henkel. Ülkemiz marketlerinde ben 90 lar ve 2000 lerde satıldığını hatırlamıyorum fakat yurtdışında muhtemelen o dönemlerde raflarda yer alıyordu.

Yakın zamanda elime geçen parfümü koklar koklamaz klasik bir 80 ler 90 lar fujeri dedim sabunsuluk, açılışta limon bergamot, tam berber parfümü havası, dönemin neredeyse bütün fujerlerinin kopya çektiği Drakkar noir izleri parfümde kendini gösteriyordu ve de sentetiklik fiyatına göre çok minimum düzeydeydi. Aradan biraz geçtikten sonra parfüm spesisfik bir hal aldı ve bana çok tanıdık kokmaya başladı fakat neyi andırdığını bir türlü çıkartamadım hatta gün içerisinde elimi burnuma götürerek çözmeye çalıştım fakat bir türlü ışık çakmadı zihnimde. Bu kısımlarda en çok hissedilen notalar hafif tatlımsı mentollü bir nane, paçuli ve bolca lavanta . Parfüm zaten sonlarda da klasikleşmiş odunsu hissiyatı vererek 4-5 saat sonra tenimden ayrıldı. Ayrıldı fakat benim aklım hala neye benzediği konusuna takıldı özellikle o belirttiğim naneli kısımları bir kokuya çok benziyordu.

Koklayarak neye benzediği aklıma gelmeyince dedim şunun tasarımcısı var mı bakayım oradan bir şeyler çıkar mı? Fakat 89 da çıkmış ucuz market parfümünün tasarımcısını bulmak ne mümkün. Sonra fragrantica da markanın diğer parfümlerine bakarken 2016 da çıkmış Scorpio Nigth gözüme çarptı bu nasıl bir koku acaba derken Night'ın tasarımcısın Elise Benat olduğunu gördüm acaba dedim 89 da çıkan Rouge da bu parfümör mü tasarladı. Fakat hakkında araştırma yaparken parfüm işine 2010 lar da ünlü tasarımcıları bünyesinde bulunduran Firmenich de başladığını söylüyordu zaten kendi adını taşıyan ilk parfümünü de 2015 de çıkarmış parfümör 1 sene sonra da Scorpio markasıyla çalışmaya başlamış ve nigth'ı tasarlamış. Scorpio Collection Nigth aynı zamanda 2017 senesinde FİFİ ödüllerinde Erkekler kategorisinde Mass Distribution yani en iyi market parfümü eczane parfümü diyebileceğimiz ödülü kazanmış, denk gelirse Nigth'ı da bir gün denemek isterim o da bende ayrıca merak uyandırdı.

Elise Benat, Nigth'ı tasarlarken markanın ilk parfümü Scorpio Rouge' u mutlaka koklamıştır bundan eminim. Nigth ile Rouge benziyor mu bilemiyorum ama Rouge' un bir şeye çok benzediği kesin o da Elise Benat'ın en ünlü parfümü ve en iyi işi olan bizlerinde çok iyi bildiği Amouage'ın Beach Hut 'ı. Parfümörün Beach Hut'ı yaratırken amiyane tabiriyle Rouge'dan arakladığına, kibarca ise esinlendiğine yemin edebilirim fakat ispatlayamam 🙂


6c1fb3f4-1912-4303-83fc-9480ca6c1cb1.jpg
 

ruhi_

Perfume Lover
Satış Onaylı
Katılım
7 Haz 2017
Mesajlar
1,234
Gucci Envy

Bu aralar Gucci'ler den gidiyorum bugün de yine üretimi sonlananlardan Envy FM kullandım. 98 de üretimine başlanan Envy 2011 yılında raflardan kaldırıldı. Parfüm üretildiği yıllarda biri 2004 diğeri de 2008 de olmak üzere 2 defa reformülasyon geçirmiş bu da demek oluyor ki 3 farklı formül Envy var. 98-2004 arası sarımtrak bir yeşil ilk formül bundan bir adet minyatür şişeye sahibim, 2004-2008 arası koyu yeşil bugün kullandığım ikinci formül ve 2008-2011 de üretilen açık yeşil son parti. Renkler dışında batch code ları 2004 e kadar 5 rakamlı iken 2005 ile birlikte Gucci'lerde 4 haneye düşüyor.

Son çıkan şişeleri deneme şansım olmadı fakat ilk ikisi için söyleyebileceklerim aman aman bir farklılıkların olmadığı yönünde sanki minyatür sarı renge kaçan şişe daha dolgun gibi kokuyor, psikolojikte olabilir bilemiyorum. Zaten 3'nün objektif bir kıyaslamasını yapmak saklama koşullarından dolayı bugün biraz zor, ama şöyle düşünüyorum muhtemelen son üretim şişeler aynı Gucci ph 2 de olduğu gibi performansı en düşük şişeler. O yüzden olur da satın alma durumunuz var ise sarı ya yakın yeşil ve koyu yeşil renkte olan ilk iki formülden almaya bakın.


Ekli dosyayı görüntüle 15660
Cok guzel bir paylaşım olmuş elinize sağlık. Her zaman kafama takılan bir şey olmustu bu envylerdeki sivi renk farklılığı. Sans eseri denk gelip aldığım ama yil ve batchini bilmedigin elimdeki şişenin 1'e ait olduğunu öğrendim :)
 

Ekli dosyalar

  • 20210127_190220.jpg
    20210127_190220.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 23

Sparfume

Pure Parfum
Satış Onaylı
Katılım
2 Nis 2018
Mesajlar
696
MANCERA...Soleil D'Italie &
PERRIS... Santal du Pasifique

Parfumleri karistirmayi istedigim ayara getirmeyi seviyorum...bir koluma birini diger koluma birini sıktım.. burnuma gelen koku cok guzel... zaten sandal kokusuna bayiliyorum ama sadece sandal almak zamanla sıkıyor.. Manceradan gelen eksimsi hava farklilik yaratiyor.. Zevk meselesi tabi .. hoslanmayan olabilir...

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
Üst